سپتامبر 20

ارتباط سطح سواد و ابتلا به آلزایمر | بیماری

: دکتر فاطمه خمسه با بیان اینکه شایع ترین علامت فراموشی مشکل حافظه است، گفت: وراثت و نقش ژن به خصوص در آلزایمرهای زودرس در سنین کمتر از ۶۰ سال بسیار موثره. در بالای ۶۰ سال نقش ژن خیلی ضعیف تره….

: رابطه سطح سواد و دچار شدن به فراموشی

فراموشی

ایشون اضافه کرد: اگه دو نفر یا بیشتر از اعضای خونواده دچار فراموشی شده باشن، احتمال ابتلای دیگه اعضا هم هست. علاوه بر این بیماریای قلبی – عروقی، مصرف سیگار و الکل، فشار خون، قند و دیابت و هر چیزی که عروق مغز رو درگیر کنه مانند چربی خون و وزن بالا فرد رو مستعد می کنه.

خمسه با بیان اینکه فراموشی در آدمایی که سطح تحصیل و سواد کمتری دارن، بیشتر دیده می شه، گفت: هم اینکه کسائی که دو زبانه هستن در مقابل افراد یه زبانه در مقابل فراموشی محفوظ ترن. کلا هرچه فرد بیشتر با مغزش کار کنه سن شروع علائم دیرتر هستش.

به گفته روابط عمومی انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران، این متخصص بیماریای مغز و اعصاب گفت: علاوه بر رعایت مواردی که احتمال بروز فراموشی رو قوی تر می کنه؛ مانند تحصیل، نبود مصرف دخانیات، کنترل وزن و رژیم غذایی سالم و …، فعالیت فیزیکی هم خیلی با اهمیته. طوری که فرد در هفته دست کم سه روز رو باید ورزش کنه. پس ورزش مغزی و بدنی در کنار هم در پیشگیری از بروز فراموشی یا کنترل اون نقش بسیار موثری دارن.

ایشون اضافه کرد: مثلا ما به افراد سن بالا پیشنهاد می کنیم که آیات کوتاه قرآن رو حفظ کنن یا اگه کتابی رو مطالعه می کنن مطالب رو حفظ کنن و اخباری رو که نگاه می کنن واسه دور و بریا تعریف کنن. این در نگهداشتن و به خاطرآوردن خیلی مهمه.

خمسه گفت: با افزایش سن در حالت عادی مغز، کارکرد دوران جوونی رو نداره و ممکنه فرد در یاد گرفتن مطالب و نگهداشتن اون سرعت قبلی رو نداشته باشه که این علائم طبیعیه و این فراموشی، فراموشی خوش خیمه که با افزایش سن در حالت عادی اتفاق میفته که اینا مشکل ساز نیستن. اما اگه کارکرد روزانه فرد دچار مشکل شه می تونه نشونه دمانس باشه.

این متخصص بیماریای مغز و اعصاب گفت: بعضی وقتا فرد به دلیل استرس، مشغولیت ذهنی یا افسردگی دچار کاهش حافظه می شه یا تمرکز خودشو از دست میده که با برطرف شدن این مشکلات خلقی، حافظه کارکرد قبلی رو داره.

براساس این گزارش، بیست و دومین کنگره بیماریای مغز و اعصاب ایران از ۲۲ تا ۲۵ اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران برگزار می شه.

جمع آوری و تنظیم: گروه ۷ گنج 

www.7ganj.ir

.

منبع : ۷ganj.orgCopyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی