سپتامبر 20

“ارتباط سلامت روده ها با دیابت نوع ۱ | تغذیه سالم”

رابطه سلامت روده ها با دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱، یه مریضی طولانی خودایمنه که در اون سیستم ایمنی بدن سلولای لازم واسه کنترل سطح قند خون رو تخریب می کنه، افراد گرفتار به این مریضی به تزریقای انسولین و کنترل همیشگی قند خون خود نیاز دارن. حالا مطالعه ای به ریاست محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشون میده که ویروسای روده فرد بر خطر ابتلای ایشون به دیابت تاثیر دارن. براساس یافته های این مطالعه، بدن کودکانی که جامعه ویروسی روده اونا تنوع کمتری داره، بیشتر احتمال داره که آنتی بادی های خود داغون کننده تولید کنه که به دیابت نوع ۱ منجر می شه. علاوه بر این، کودکان حامل یه ویروس خاص واسه خونواده Circoviridae در قیاس با کودکان حامل اعضای یه گروه متفاوت از ویروسا، کمتر احتمال داشت که گرفتار به دیابت شن.

هم اینکه محققان در این مطالعه ویروسی رو شناسایی کردن که تا حد زیادی با کم شدن خطر تولید آنتی بادیا علیه سلولای خود کودکان رابطه داشت و گروه دیگری از ویروسا رو شناسایی کردن که با افزایش این خطر رابطه داشتن، اونا تاکید کردن: به نظر می رسه تعادل این دو گروه ویروسی خطر تولید آنتی بادیایی رو که به دیابت نوع یه منجر می شن ، کنترل می کنن. محققان هم اینکه تفاوتایی رو در گروهی از ویروسا به نام باکتریوفاژها bacteriophages کشف کردن که باکتریای روده و نه سلولای آدم رو آلوده می کنن. اونا فهمیدن کودکان حامل باکتریوفاژهایی (باکتری خوارها) که گونه های باکتریوئیدس Bacteroides – یکی از گروه های اصلی باکتری روده – رو هدف قرار میدن، بیشتر احتمال داشت که در راه دچار شدن به دیابت قرار گیرند.

یافته های این مطالعه که در شماره ۱۰ ژوئیه نشریه اینترنتی Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد، راهی رو واسه پیش بینی و حتی پیشگیری دیابت نوع ۱ ارائه میده.

.

منبع :Copyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی