سپتامبر 20

ارتباط سوختگی‌ با افسردگی | بیماری

سوختگی مشکل بهداشتی متداولی در کل جهان، مخصوصا در کشورای در حال پیشرفته. در ایران صدمات سوختگی هنوز مرگ و میر بالایی داره. طی قرن بیستم به دلیل پیشرفت در مراقبت از سوختگی، باقی موندن بیماران سوخته زیاد شده.

مقایسه تحقیقات اپیدمیولوژیک انجام شده در ایران هم تایید کننده این ادعا هستش. به دلیل مشکلات زیاد سوختگی از جمله اسکار (جای زخم)، بدشکلی و مشکل کارکرد عضو، روند بهبود، رقابت برانگیز و طولانی مدت می شه.

بیماران حتی پس از دریافت پیشرفته ترین اقدامات ترمیمی، بیشتر با ظاهری عجیب زندگی می کنن.

زندگی با اسکار مخصوصا در شرایط اجتماعی فرهنگی که بهای زیادی واسه جذابیت جسمی قایله می تونه مشکل آفرین باشه.

در میان بدشکلی ها، بدشکلی صورت به دلیل اهمیت اون از توجه خاصی برخورداره. صورت محل زیبایی و جذابیت، کانال اصلی درک محیط، نشون دادن خود و ایجاد ارتباطه.

جذابیت جسمی وجود کلیشه ای داره؛ اینطوری که افراد جذاب، از دید اجتماعی مفیدتر، باهوش تر، مسلط تر و موافق تر به نظر می رسند و برعکس افراد بدشکل مشکلات بیشتری در تعامل با بقیه داشته و عکس العمل های منفی از بقیه دریافت می کنن.

این افراد سطوح بالایی از تنش های روانی از جمله اضطراب و افسردگی رو تجربه می کنن. پس بدشکلی ماهیتی چند بعدی داشته و عوامل فردی و اجتماعی رو دربرمی گیرد. این عوامل می تونه ظرفیت مریض واسه مدارا کردن با موقعیت خود رو تحت تاثیر بذاره. برخلاف این که کلیه فرهنگ ها تمایل به کلیشه براساس ظاهر دارن اما محتوای دقیق این کلیشه بستگی به ارزش های فرهنگی داشته و در فرهنگ های جور واجور می تونه فرق داشته باشه. بررسی های گذشته نشون می دهد آدمایی که دچار سوختگی ها می شن و حتی پس از یه مدت بهبود می پیدا کنن، بیشتر در برابر دچار شدن به افسردگی هستن. سوختگی از جمله مشکلاتیه که تاثیر مستقیم بر مغز گذاشته و آستانه تحریک پذیری افراد رو کاهش می دهد و این وسط زنان، از حساسیت بیشتری بهره مند هستن.

در مواردی که آدما به دلیل سوختگی نیاز به جراحی پلاستیک پیدا می کنن، احتمال افسردگی در اونا افزایش می یابد و بهتره درمان افسردگی مریض همراه با درمان محل سوختگی ایشون انجام شه.

از اونجایی که پوست، اولین عضویه که با مسایل و ناراحتی های روحی عکس العمل نشون می دهد، اونقدر که فرد نسبت به درمان افسردگی و ناراحتی های خود اقدام نکنه، درمان سوختگی اونم به تعویق می افتد.

در بیشتر از ۴۶ درصد از سوختگیا، حالات افسردگی ناچیز تا متوسط دیده می شه چون آدما انگار احساس قربونی شدن می کنن. این آمار در زنان و کسائی که به ظاهر خود بیشتر اهمیت می بدن، بیشتره.

هفته نامه سلامت

اگه می خواین با پزشکان سایت درباره این مریضی مشورت کنین، اینجا رو کلیک کنین.

*

منبع : tebyan.netCopyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی