سپتامبر 20

ارتباط سیگار کشیدن و دیابت با تشکیل کلسیم در مغز | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۲

: رابطه سیگار کشیدن و دیابت با تشکیل کلسیم در مغز

مطالعه نوین نشون میده سیگار کشیدن و مریضی دیابت می تونه خطر تجمع غیرعادی کلسیم در مغز رو زیاد کنه.

به گزارش مهر، این مطالعه شامل حدود ۲۰۰۰ نفر با میانگین سنی ۷۸ سال بود. سی تی اسکن مغز این افراد نشون داد بیشتر از ۱۹ درصد اونا دارای تجمع غیرعادی کلسیم در بخش هیپوکامپ مغزشون بودن. این بخش از مغز نقش مهمی در حافظه بلندمدت و کوتاه مدت داره.

 

به گفته محققان، افزایش سن، دیابت و سیگار کشیدن با افزایش خطر کلسیم سازی در هیپوکامپ در رابطه هستن. مریضی فراموشی، شایع ترین نوع زوال عقل یا دمانس، با کوچیک شدن هیپوکامپ ربط داره.

 

 

دکتر «استر دی بروور»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت هلند، در این باره میگه: «هیپوکامپ تشکیل شده از لایه های مختلفه و شاید کلسیم سازی به ساختار هیپوکامپ که واسه ذخیره حافظه مهمه، اسیب نرسونه.»

 

ایشون در ادامه اضافه می کنه: «ما میدونیم که تجمع کلسیم در هیپوکامپ با افزایش سن اتفاقی شایعه. اما معتقدیم که سیگار کشیدن و دیابت هم از فاکتورهای پرخطری در این مورد هستن.»

 

به گفته ایشون، «ما در مطالعه گذشته خود دریافتیم که کلسیم سازی هیپوکامپ موجب افزایش احتمال مریضی عروقی می شه. هم اینکه میدونیم که سیگار کشیدن و دیابت هم از فاکتورهای پرخطر مریضی قلبی-عروقی هستن به خاطر همین سیگار کشیدن و دیابت جز فاکتورهای پرخطر تجمع کلسیم در هیپوکامپ هستن.»

 

محققان درصدد بررسی تحقیقات بیشتری در مورد رابطه احتمالی بین تجمع کلسیم و نابودی حافظه هستن.

 

.

منبع :Copyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی