سپتامبر 20

ارتباط ظاهر شما با وضعیت سلامتی بدن | بیماری

: رابطه ظاهر شما با وضعیت سلامتی بدن

وضعیت سلامت خوب معمولاً در ظاهر جوون و جذاب نمودار می شه. به همین دلیل ممکنه پیری و استرس رو واسه خطوط چهره، ناخنای بدنما یا ریزش موی خود مقصر بدونین، درحالیکه در واقعیت این اشکالات می تونن نشون دهنده مشکلات مخفی سلامتی باشن. مریضی همیشه با یه زمزمه شروع می شه و بعد به حرف زدن تبدیل می شه و اگه توجه نکنین شروع به داد زدن می کنه و آنوقته که دیگه گرفتار شدین.


در زیر به ۱۵ نشونه جسمی که می تونه نشون دهنده مشکلی مخفی در زیر پوست بدنتون باشه، می پردازیم.

خستگی چشم ها

ورم کردن و مشکی شدن زیر چشم معمولاً یکی از عادی ترین نشونه های کم خوابیه اما اگه به اندازه کافی می خوابید و بااینحال این مشکل رو دارین، بد نیس نگاهی به رژیم غذاییتان بندازین.

ورم کردن و پف کردن چشم با ایجاد اب در پوست نازک و شُل زیر پلک پایین چشم ایجاد می شه. خیلی چیزها—از آلرژی گفته تا گریه—می تونه موجب جمع شدن آب و مایعات در اون ناحیه شه اما یکی از اصلی ترین متهمان این مشکل خوردن نمک زیاده. غذاهای پُر سدیم احتباس آب رو در طول بدن زیاد کرده و ناحیه حساس زیر چشم هم از این قضیه مستثنی نیس.

خشکی پوست

هر کسی هر از گاه دچار خشکی پوست می شه. این مشکل معمولاً مسئله ای جزئیه که در هوای زمستونی یا دوشای آب داغ ایجاد می شه اما در بعضی موارد می تونه نشونه کم آبی بدن یا مشکلات جدی سلامتی باشه. مثلاً کم کاری تیروئید و دیابت هر دو و هم اینکه کمبود بعضی موادمغذی که در اثر رژیم غذایی ضعیف یا مشکلات غذایی ایجاد می شه، می تونن رطوبت رو از پوست شما بگیرن.

تصلب شراین که هم باریک شدن رگای خونیه که منتهی به مریضی قلبی می شه می تونه بر پوست هم اثر بزاره—مخصوصاً در ناحیه پاها، رانا و ساق پا. اگه رگای خونی باریک که خون رو اندامای تحتانی بدن میرسونه بسته شن، پوست از اکسیژن محروم شده و تیکهایی خشکی روی اون ایجاد می شه.

بوی بد دهن

خراب بودن دندونا و لثه ها همیشه دلیل بوی بد دهن نیس و می تونه نشونه مشکلاتی از قلب یا استخونا باشه.

در سال ۲۰۱۰، محققان اسکاتلندی گزارش دادن که شستشوی دندونا خطر مریضی قلبی رو کم می کنه. در مقایسه با افرادیکه دو بار در روز دندون هاشون رو مسواک میزنن، اونا که کمتر از این اندازه مسواک میزنن تا ۷۰% بیشتر در برابر دچار شدن به مریضی قلبی یا مرگ به موجب اون قرار دارن. از دست دادن دندونا می تونه نشونه پوکی استخون باشه. از بین رفتن و افتادن دندونا به این معنیه که تراکم استخون فک دیگه قادر به نگهداری دندونا نیست.

موی بدن

رشد موها در جاهایی از بدن که دوست ندارین باعث آزاره اما می تونه نشونه یه مشکل جدی تر هم باشه.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، یکی از دلایل افزایش رشد مو در زنان می تونه موجب ناباروری و قاعدگی بی نظم یا از دست دادن قاعدگی شه. بیشتر از ۷۰% از زنان گرفتار به این مریضی دچار رشد بیش ازاندازه مو هستن که معمولاً روی صورت، سینه ها، شکم، کمر، دستا و پاها نمودار می شه.

چین و چروک

بااینکه ایجاد چین و چروک روی پوست غیرقابل اجتنابه، اما می تونه نشونه پوکی استخون هم باشه.

تحقیقات جدید رابطه بین چین و چروک و سلامت استخون ها رو در زنان قبل از یائسگی مشخص کردن.

هرچه اندازه چین و چروکا بیشتر باشه، احتمال پایین بودن تراکم استخونا بیشتره. بیشتر چین و چروکا درنتیجه بالا رفتن سن ایجاد می شه اما قرار گرفتن زیاد در برابر دود سیگار یا نور خورشید می تونه این روند رو تسریع کنه.

تورم پاها


کفش هاتون براتون تنگ می شه؟ خیلی مشکلات، مثل رگ به رگ شدن، آسیب دیدگی و عفونت ممکنه باعث باد کردن پاها و قوزک پا شه. بارداری، چاقی و بعضی داروها هم موجب احتباس آب در اندام های تحتانی بدن شن.


بعضی مریضیا هم همینطور هستن. خیلی از اونایی که به مشکل قلبی گرفتار هستن هم بخاطر کارکرد ضعیف قلب در پمپاژ خون دچار احتباس آب می شن. ورم کردن رانا، پاها و قوزک پا یکی از نشونه های عادی این مشکله.

ریزش مو

بارداری، استرس، مریضی، داروها و تغییرات هورمونی همه با ریزش مو در رابطه هستن.


مخصوصا در میان خانوما، خشک و نازک شدن موها می تونه نشونه کم فعال یا بیش فعال بودن غده تیروئید باشه. یه ازمایش خون ساده می تونه مشص کنه که بدنتون به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید می کنه یا خیر.

قرمز شدن صورت

ممکنه صورتتون سرخ شه اما دلیل اون خجالت نیس. قرمز شدن صورت با زخمای به شکل جوش علائم عادی مریضی روزاسه است که یه مریضی طولانی پوستی هستش.


بااینکه دلیل اصلی اون نامشخصه اما افراد گرفتار به روزاسه صورتشون به خاطر بزرگ شدن رگای خونی، سرخ رنگ می شه. به مرور زمان، جوش و برآمدگیایی روی پوستشون ایجاد می شه و بینی شون پیازی می شه.

ترک خوردگی لبا


لباتون حرفای زیادی درمورد سلامتی شما داره. خشکی و ترک خوردگی بیشتر از اندازه لبا می تونه عکس العمل به دارو، یه خطر شغلی یا علامت یه آلرژی، عفونت یا مشکلی دیگه باشه. ترک خوردگی در گوشه های لب می تونه نشونه سندرم شوگرن باشه که یه مشکل مخصوص سیستم ایمنی بدنه. شوگرن موجب خشکی چشم ها و دهن و هم اینکه درد مفصلی و خشکی پوست می شه.

بزرگی دستا و پاها

ممکنه باعث نگرانی تون شه و البته حق هم دارین. بزرگ بودن غیرعادی  فک، پیشونی، دست و پا نشونه های قدیمی آکرومگالیه که یه مشکل هورمونی در بزرگسالان هستش که در اون غده هیپوفیز بیش از اندازه هورمون رشد ترشح می کنه.

این مشکل به خاطر نادر بودن و به خاطر این که تغییر در استخونا و بافت نرم کم کم صورت میگیره معمولاً تشخیص داده نمی شه.

لکه های تیره روی پوست

یه تیکه تیرگی روی پشت گردن شاید خیلی مسئله جدی به نظر نرسه اما در واقعیت بیماریه که در اون پوست تیره تر و کلفت تر می شه.


افرادیکه دچار مقاومت انسولین، دیابت، مریضی چاقی و در موارد نادر سرطان  هستن دچار این لکه های تیره می شن. این لکه ها بااینکه نمی تونه نشونه قطعی دیابت باشه اما باعث می شه آزمایشات بیشتری انجام بدین.

زردی چشم ها

چشما دریچه بدن هستن مخصوصاً سفیدی چشم ها و اگه این سفیدی به زردی بزنه می تونه نشونه مشکل باشه.
زردی چشما در افراد بزرگسال نشونه مریضی کبدی مثل هپاتیت یا سیروز هستش. هم اینکه می تونه به این معنی باشه که مجرایی که صفرا رو از کبد عبور میده، بسته شده. در صورت مشاهده باید واسه آزمایشات بیشتر پیش دکتر برید.

جوش پروانه ای

جوش یه پرچم قرمز و نشونه اخطاره و بدن شما از راه اون نشون میده که چیزی درست پیش نمی ره.

البته جوشا شکلای جور واجور مختلفی دارن اما یکی از اونا خیلی مشخصه. این نوع جوش روی هر دو گونه به شکل پروانه ایجاد می شه و ظاهر مثل آفتاب سوختگی داره.

این نوع جوش نشونه مریضی لوپوس است که یه مشکل سیستم ایمنی بدن هستش که روی پوست، مفاصل، خون و کلیه ها اثر میذاره.

خال

بعضی وقتا خالا بی ضرر هستن. خالایی هم هست که می تونه نشونه سرطان پوست باشن. اما چه نوع خالایی؟

خالایی که رشدی نامتقارن و مرزی بی نظم دارن، رنگشون تغییر می کنه، قطری بزرگتر از ۶ میلی متر دارن یا در حال تغییر یا بزرگ شدن هستن، خطرناک حساب می شن. در ملانوما، مرگبارترین نوع سرطان پوست، یک یا چند مورد از این نشونه ها دیده می شه. درصورت مشاهده هرگوه تغییر روی پوستتون باید حتماً به دکتر مراجعه کنین.

ایجاد چاله روی ناخن

اگه بخاطر بیریخت و به هم ریخته بودن ناخن هاتون از رفتن پیش مانیکوریست دوری می کنین، شاید لازم باشه سری به دکتر بزنین. ناخنایی که چاله دار شدن، از شکل افتادن یا رنگ اونا تغییر کرده یا ناخنایی که کلفت شده یا از گوشت جدا شدن می تونن نشونه یه مشکل باشن.
تغییر در وضعیت ناخنا در افراد گرفتار به پسوریازیس که یه مریضی طولانی پوستیه، آرتروز پسوریازیس، یه مریضی مفصلی وابسته به اون و آلوپسی آره آتا یه نوع ریزش موی تیکه ای، بسیار زیاده.

چاله دار شدن ناخن در افراد گرفتار به سندرم ریتر که یه نوع ورم مفاصله و مشکل رنگدونه ای که یه مریضی ژنتیکی پوستی است هم دیده می شه.

 

 

.

منبع :Copyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی