سپتامبر 20

ارتباط غیراستاندارد بودن برخی لوازم آرایشی با ناباروری | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

یکی از دلایل ناباروی می تونه به کار گیری لوازم آرایشیای غیرمجاز باشه پیشنهاد می کنیم واسه پیشگیری از بروز ناباروری از لوارم آرایشی استاندارد کمک بگیرین

دکتر جلیل پاک روش، متخصص زنان، زایمون و نازایی، در آستانۀ هفتۀ «خونواده، سلامت و پرورش بچه» نسبت به کاهش توان باروری در جامعه اخطار داد.

به گفته دکتر پاک روش، در راه صنعتی­ شدن جامعه و مدرن شدن سبک زندگی، عوامل تهدیدکنندۀ سلامت باروری هم زیاد شده و مراقبت در این مورد باید از دوران جنینی و حتی قبل از اون شروع شه.

ایشون با اشاره به این که از هفتۀ ششم تا هفته بیستم بارداری دستگاه تناسلی جنین شکل می­گیرد، گفت: مهم­ترین زمان حفظ باروری همین دوره س. پس مادر در این مدت باید شدیدا مراقب باشه که عواملی مانند مریضی­های ویروسی، تغذیۀ نادرست وآلودگی­های محیطی توان باروری بچه در آینده رو به خزر نیندازد.

دکتر پاک­روش مصرف غذاهای آماده و کنسروها رو به­دلیل داشتن مواد نگهدارنده واسه باروری بسیار مضر دونست و تأکید کرد: چاقی مهم­ترین عامل از بین رفتن توان باروری در جامعۀ ما هستش که در نتیجۀ زندگی مدرن و کم­تحرکی ایجاد شده. ما از یه زندگی باز به یه زندگی بستۀ آپارتمانی وارد شدیم، پس باید فرهنگ زندگی آپارتمانی رو با مقتضیات سلامت خودمون تطبیق بدیم، نه این که از سلامتمون واسه این سبک از زندگی بگذریم.

هم اینکه، با اشاره به وجود سرب در بعضی مواد آرایشی، گفت: مصرف این­گونه لوازم آرایشی نامرغوب هم واسه باروری مادر و جنین مضره و خانوم­ها باید نسبت به اثر این جور مواد آرایشی بدونن.

این متخصص ناباروری اضافه کرد: بعضی خانوم­ها سونوگرافی­های تکراری در دورۀ بارداری انجام می­بدن که این کار بر توان باروری جنین در آینده، اثر بد داره. سونوگرافی فقط باید با دستور دکتر و در موارد لازم انجام شه، زبرا قرارگرفتن زیاد در برابر امواج این دستگاه، به­خاص در شش ماه اول بارداری، ممکنه اثرات منفی بر جنین داشته باشه.

به­گفتۀ دکتر پاک­روش مصرف هرگونه دارو در دوران بارداری حتماً باید با مشورت دکتر متخصص زنان باشه، چون بعضی داروها بر سیستم تناسلی جنین اثر می­گذارن.

ایشون اعلام کرد که مراقبت­ها پس از تولد هم باید ادامه یابد و اضافه کرد: تغذیه با شیر مادر مهم­ترین عامل حفظ باروری در نوزاده. چون شیر مادر با تقویت سیستم ایمنی نوزاد و محافظتش در برابر مریضی­ها، به حفظ توان باروری هم کمک می­کنه. در دوران کودکی هم باید مواظب تغذیۀ بچه هامون باشیم، چون مصرف افراطی تنقلات و غذاهای آماده اثر منفی بر توان باروری کودکان در آینده داره.

دکتر پاک­روش با اشاره به امواج و آلودگی­های محیطی گفت: کنترل این مشکل خارج از ارادۀ افراده و مسئولان باید واسه رفع این آلودگی­ها در سطح کلان تلاش کنن تا اندازه باروری کاهش نیابد. اما والدین هم باید مراقب آثار منفی امواج گوشی موبایل بر باروری خود و بچه هاشون باشن و بازی کودک با مثل این دستگاه­ها رو محدود کنن.

این متخصص ناباروری پیشرفت ایران در زمینۀ فوت وفن­های حفظ ناباروری رو خیره کننده دونست و گفت: مبتلایان به مریضی سرطان، قبل از شروع درمان، می­تونن اسپرم، تخمک، جنین یا بافت­های تولید مثلی خود رو فریز و ذخیره کنن تا پس از بهبود، در صورت تمایل بتونن صاحب بچه شه. هم اینکه خانوم­ها و آقایانی که سنشون در حال بالارفتنه و هنوز ازدواج نکرده یا تصمیم به بارداری نگرفته­ان، می­تونن از این فوت وفن­های حفظ باروری استفاده کنن.

منبع :Copyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی