سپتامبر 20

ارتباط قرص های ضدبارداری با سکته مغزی | بیماری

: رابطه قرصای ضدبارداری با سکته مغزی

رابطه قرصای ضدبارداری با سکته مغزی

قرصای پیشگیری از بارداری سال هاست که به زنان آزادی زیادی واسه امکان باروری دوباره داده. این قرصا کلا ایمن بوده و فرمولاسیونای جدیدترشان باعث شده نسبت به گذشته ضریب اطمینان بالاتری داشته و مصرف شون هم ساده تر شه. اما مصرف این قرصا، خطر لخته شدن خون رو زیاد می کنن.

این سوال مخصوصا واسه نوجوانان از اهمیت بیشتری برخورداره چون اطلاعات اونا واسه تشخیص علائم سکته مغزی یا سکته مغزی ناچیز بسیار کمتره.

سالای زیادیه که صدهاهزار زن از این قرصا استفاده می کنن، پس جوابای درست و حقیقی درمورد رابطه این قرصا با سکته مغزی هست.

قرصایی که شامل مقادیر بالاتری از استروژن هستن، خطر بسیار بالاتری واسه سکته مغزی دارن

کلا زنائی که قرصای ضدبارداری مصرف می کنن، در مقایسه با اونایی که از این قرصا استفاده نمی کنن، تقریبا ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر در برابر سکته مغزی قرار دارن.

هرچند خطر خیلی بالایی به نظر می رسه، اما واقعا رقم بالایی نیس، چون جمعیت کثیری از زنان جوونی که قرص ضدبارداری مصرف نمی کنن، سکته مغزی یا هرنوع لخته شدن خون رو تجربه نمی کنن. پس خطر پنجاه درصدی، بازم پایینه.

بیشتر زنائی که قرص ضدبارداری مصرف می کنن، کمتر از ۳۵ تا ۴۰ سال دارن، و زنان سنین بالاتر عموما به وسایل دیگه جلوگیری از بارداری که اثرات ماندگارتری دارن اطمینان می کنن.

پس نسبت به جمعیت زنان جوونی که از این قرصا استفاده می کنن، سکته مغزی تا حدودی کمه، حتی با وجود افزایش نسبی خطر سکته مغزی مربوط به مصرف این قرصا.

ترکیبات قرصای ضدبارداری و خطر سکته مغزی

مطالعاتی که رابطه مستقیم میان قرصای ضدبارداری و خطر سکته مغزی رو نشون میدن، این نکته رو رو می کنن که قرصایی که شامل مقادیر بالاتری از استروژن هستن، خطر بسیار بالاتری واسه سکته مغزی دارن.

سرپرست یکی از بزرگ ترین تحقیقات روی این موضوع، قرصایی رو پیشنهاد می کنه که شامل کمتر از ۵۰ میکروگرم استروژن باشن تا از وقوع سکته مغزی پیشگیری شه.

زنائی که بیماریای خاصی دارن هم بیشترین آمار سکته مغزی مربوط به قرصای جلوگیری از بارداری رو تشکیل میدن.

چه بیماریایی احتمال وقوع سکته مغزی مربوط به مصرف قرص ضدبارداری رو زیاد می کنن؟

زنائی که سیگار میکشن یا اونایی که مشکلات لخته شدن خون در اونا تشخیص داده شده، در صورت مصرف قرصای ضدبارداری، بیشتر در خطر سکته مغزی هستن. بیماریای دیگه در این رابطه هم شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک و مریضی فشار خون می شه.

تحقیقات تحقیقاتی زیادی نشون میدن احتمال وقوع سکته مغزی مربوط به مصرف این قرصا در آدمایی که از میگرن همراه با آئورا رنج می برن هم زیاده. میگرن همراه با آئورا، یه جور سردرد میگرنیه که با علائم هشداردهنده شروع سردردهای میگرنی مانند مشکل بینایی، مورمور شدن و ضعف همراه س.

مصرف این قرصا واسه نوجوانان بی خطره؟

کلا نوجوانان نسبت به زنائی که در دهه بیست و سی زندگی شون هستن خطر بالاتری ندارن، اما تحقیقات نشون میده نوجوانان معمولا نسبت به خطر سکته مغزی یا مشکلات جانبی این قرصا آگاهی ندارن.

منبع :Copyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی