سپتامبر 20

ارتباط قلب و دهان | بیماری

: میدونید که بیماریای قلبی و بیماریای دهن و دندون می تونن به هم در رابطه باشن؟ رابطه قلب و دهن می تونه در پیدا کردن دلیل بیماریا یا تشخیص به موقع کمک کننده باشه؟ کارشناسان قلب و دندانپزشکان به مدت طولانی رابطه بین دهن و دندون و قلب رو مورد بررسی قرار دادن. اونا به دلایل قابل قبولی رسیدن که به چه دلیل بهداشت دهن و دندون و سلامت قلب به هم در رابطه ان.

رابطه قلب و دهن سالای زیادیه که مورد بررسی و مطالعه س. کارشناسان قلب می گن که رابطه زیای بین لخته شدن خون و بیماریای قلبی و آدامس هست. می گن که باکتریای موجود در شکافای دهن می تونن به جریان خون رفته و با پلاکتای داخل خون عکس العمل بدن. این واکنشا روی قلب تاثیر میذاره. بیماریای لثه هم سیگنالایی مربوط به التهاب به قلب می فرستند و باعث التهاب قلب می شن. پژوهشای منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا مشخص کرد که کسائی که هیچوقت مسواک نمی زنن در مقایسه با کسائی که دست کم ۲ بار در روز مسواک میزنن، تا ۷۰ درصد بیشتر در برابر دچار شدن به بیماریای قلبی و عروقی هستن.

با این گفته ها میشه ادعا کرد که مسواک زدن باعث پیشگیری از بیماریای قلبی می شه؟ دلایل روشنی در دست نیس اما نشونه های جالبی در مورد رابطه قلب و دهن هست. با در نظر گرفتن تحقیقات منتشر شده از آکادمی آمریکایی پریودنتولوژی، آدمایی که گرفتار به مریضی پریودنتال هستن تقریبا دو برابر بقیه در برابر بیماریای عروق کرنری قرار دارن. محققان فکر می کنن خیلی از مشکلات و بیماریای دهن و دندون مانند بیماریای لثه از جمله التهاب لثه، چاله ها و دندونای از دست رفته می تونن خوب در پیش بینی بیماریای قلبی کمک کننده باشن. خیلی از بیماریای قلبی می تونن به طور کامل بی سر و صدا و آروم جلو رفته و فرد رو به خود دچار کنن. اما نشونه هایی مثل خونریی لثه و یا لثه های دردناک شاید پیامی از این بیماریا باشن.

اگه شما در برابر بیماریای قلبی قرار دارین شک نداشته باشین مسواک زدن به تنهایی شما رو از مرگ نجات نمیده اما در پیشگیری مثل این بیماریا کمک می کنه. در ادامه کارایی که می تونین واسه گرفتار نشدن به بیماریای قلبی انجام بدین گفته شده.

  • اگه اضافه وزن دارین وزن خود رو نرمال کنین
  • غذاهای سالم بخورین
  • به طور منظم ورزش کنین
  • کنترل هر شرایطی که باعث افزایش کلسترول خون، دیابت و یا فشار خون می شه.

بیماریای لثه که می تونن اخطار دهنده بیماریای مربوط به رابطه قلب و دهن باشه عبارتند از:

  1. قرمز و متورم شدن لثه ها
  2. خونریزی لثه درحالی که مسواک می زنید
  3. لثه هایی که به نظر از دندانا جدا شدن.
  4. بوی بد دهن و یا مزه بد اون
  5. دندانایی که شل و جدا شده باشن.

مراقبت از دندانا علاوه بر اینکه زیبایی دندون ها و سلامت اونا رو تضمین می کندمی تونه سلامت قلب شما رو هم حفط کنه

.

منبع : ۷ganj.orgCopyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی