سپتامبر 20

ارتباط قلب و رگ های خونی | بیماری

 

 

قلب از پایهً یه پُمپ عضلانی تو خالیه که بدون توقف، خون رو به سراسر بدن پُمپ می کنه. هر چند قلب خیلی بزرگ تر از مُشت دست نیس، ولی در طول مدت عمر در حدود ۳۰۰ میلیون لیتر خون رو پمپ می کنه.

(با کلیک کردن روی تصاویر می تونین اونا رو بزرگ تر و روشن تر ببینین)

رگای خونی بزرگی که به قلب وصل ان، خون رو به ریه ها و بدن می برند و باز می گردونن. رگ های خونی کوچیک تری که روی سطح قلب قرار دارن، غذا و اکسیژن رو به اون رسونده و اجناس دفعی، مثل دی اکسید کربن رو از اون خارج می کنن.

در داخل قلب، چهار بخش یا محفظه جداگونه هست. سمت راست قلب که از دهلیز راست و بطن راست تشکیل می شه، خون کم اکسیژن رو دریافت می کنه. در سمت چپ قلب، دهلیز چپ و بطن چپ خون تازه و پُر اکسیژن رو دریافت می کنه.

قلب بین دو ریه، روی دیافراگم (ورقه عضلانی گنبدی شکلی که سینه و شکم رو از هم جدا می کنه) قرار داره.

حدود دو سوم قلب در سمت چپ بدن قرار داره. ماهیچه قوی قلب دائم منقبض می شه و خون رو از قلب به دیگر قسمتای بدن می راند. این نوع خاص ماهیچه هیچ گاه خسته نمی شه و فقط در قلب هست.

 

 

تپش قلب و سرعت اون:

قلب در تموم مدت عمر با سرعت بیشتر از یه بار در ثانیه می تپد. خون از رگ های خونی که «سیاهرگ» نامیده می شن به درون قلب می ریزد. ماهیچه قلبی خون رو به سختی فشرده و خون تحت فشار به درون رگ های دیگری که به «سرخرگ» موسومند رانده می شه. همونجوریکه ذکر گردید قلب از نوع خاصی ماهیچه ساخته شده که هیچ وقت خسته نمی شه.این ماهیچه ۸۰-۶۰ بار در دقیقه فشرده و رها می شه. وقتی که ورزش می کنیم، این تعداد می تونه تا ۱۰۰ بار در دقیقه زیاد شه.

 

 

رگای خونی:

خون وقتی که از قلب خارج می شه، به همه جا نمی ریزد. بلکه به آرومی وارد لوله هایی به نام رگ های خونی می شه. اول خون به داخل لوله هایی به نام سرخرگ ها جریان می یابد. سرخرگ هایی که قلب رو ترک می کنن، لوله های کلفتی هستن. بزرگ ترین اونا "آئورت" اسمشه که قطر اون ۵/۲ سانتی متره. سرخر گ ها بدون این دست اون دست کردن به لوله های کوچیک تر زیادی تقسیم و شاخه شاخه می شن.

این رگ های خونی، خون رو به همه قسمتای بدن حمل می کنن. هر چی از قلب دورتر می شن، رگ های خونی بیشتری و با اندازه های کوچیک تری هست.

باریک ترین رگ های خونی، «مویر گ » نام دارن که واسه دیدن اونا نیاز به میکروسکوپه. مویرگا به همدیگه ملحق می شن و رگ های بزرگ تری رو بوجود می بیارن. این رگ ها، خون رو به سمت قلب بر می گردونن. این رگ ها سیاهرگ نامیده می شن که هر چی به سمت قلب نزدیک تر می شن، تعدادشون کمتر و اندازه شون بزرگ تر می شه. بزرگ ترین سیاهرگ ها، خون رو به داخل قلب تخلیه می کنن.

در واقع رگ ها، خون بدن رو تو یه چرخه حمل می کنن. سرخر گ ها خون رو از قلب دور می کنن، مویرگ ها به قسمتای جور واجور بدن خون رسانی می کنن، سیاهرگ ها خون رو به قلب برمی گردونن. قلب و رگ های خونی رو سیستم گردش خون می نامند که موجب گردش خون در تموم بدن می شن. در واقع قلب بهترین پمپیه که در این دخالت داره.

*

منبع : tebyan.netCopyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی