سپتامبر 20

ارتباط متقابل بهداشت دهان و دندان و بیماری های داخلی | بیماری

: رابطه دوطرفه بهداشت دهن و دندون و بیماریای داخلی

دانستنیهای پزشکی, دهن و دندون

ارسال دیدگاه
۹۰ بازدید

حتما شمام مانند بیشتر افراد در مواقع دندون درد و یا واسه سلامت دهن و دندون هاتون به دندون دکتر مراجعه می کنین.پس این موضوع طبیعیه که تصور کنین دندانپزشکا با معاینه دندانا و مشاهده دهن شما تنها می تونن مشکلات مربوط به لثه و دندون های فرد رو میفهمن.جالبه بدونین این تصور غلطه.مشکلات مربوط به دیابت،رفلاکس معده،سرطان دهن و بیماریای روده رو میشه با در نظر گرفتن دهن و دندون و لثه ها تشخیص داد.

بیماریهایی که با سلامت دهن و دندون رابطه دارن

دیابت

پوسیدگی دندون ها می تونه از این مشکل حکایت کنه که بدن شما در پردازش گلوکز مشکل داره. وقتی این اتفاق میفته، قند در بزاق ایجاد شده و منتهی به تحریک رشد باکتریای چاله زا در دهن می شه. شل بودن، عقب نشینی، خشکی و خون ریزی لثه ها همه علایم شایع مریضی دیابت است. بیماران دیابتی که کنترل قند خون موثرتری دارن، کمتر به بیماریای دهن و دندون گرفتار می شن.

ریفلاکس معده

ریفلاکس معده به مری و در نتیجه سوزش سر دل در هر کسی ممکنه بروز کنه. اما تجربه این آسیب واسه دو بار در هفته و به مدت طولانی می تونه روی مینای دندون اثر منفی بزاره. اسید معده با pH پایین از معده به دهن میاد و می تونه مینای دندون رو نابود کنه. مصرف آنتی اسیدها، تغییرات در روش زندگی، دوری از غذاهای خاص و مصرف وعده های غذایی کوچکتر واسه رفع اسید معده و سلامت دهن پیشنهاد می شه.

سرطان دهن

در کشور آمریکا، سرطان دهن، در رده ششم از شایع ترین سرطانا قرار داره و هر سال ۳۰ هزار مورد جدید گزارش می شه. مراجعه منظم به دندون دکتر می تونه به تشخیص این سرطان در مراحل اولیه کمک کنه. سرطان دهن به شکل زخمای سفید و قرمز بیشتر روی زبون، کف دهن، و بافتای نرم کام در پشت زبون ظاهر می شه. این زخما بیشتر بدون درده و مریض به سختی متوجه اونا می شه.

بیماریای روده

۲۰ درصد از مریضایی که دچار مشکل التهاب روده هستن دچار زخم دهانی می شن. به گفته دندانپزشکان، بعضی از آدمایی که به دندانپزشک مراجعه می کنن لبای متورم و زخمایی به اندازه سکه در داخل لبشان دیده می شه که توده سفید با هاله قرمز در دور و بر اون خودنمایی می کنه. در صورت مشکوک بودن به مریضی کرون، از لثه ها عکس گرفته می شه تا از نبود مریضی لثه اطمینان حاصل شه.

رعایت نکردن بهداشت دهن و دچار شدن به این بیماریها

ذات الریه

مراقبت از دندانا و معاینه مرتب اونا می تونه شما رو از خیلی از بیماریا در امان نگه داره.عفونت دهن و دندون می تونه باعث آسیب به ریهاتون می شه. امکان بروز ذات الریه در آدمایی که به سلامت دهن و دندون رسیدگی می کنن کمتره.

به گفته محققان، هرکسی ممکنه گرفتار به ذات الریه شه اما بروز این مریضی در بین افراد سن بالا و افراد گرفتار به مریضی ریه و مشکلاتی مثل ایدز به مراتب بیشتره.

در این مطالعه، محققان گزارش بیشتر از ۲۶ هزار نفر رو بررسی کردن. طبق این مطالعه، آدمایی که هیچوقت به دندانپزشک مراجعه نکرده بودن ۸۶ درصد بیشتر از آدمایی که هرساله دوبار تحت چکاپ دندونپزشکی بودن گرفتار به ذات الریه باکتریایی می شدن.

دکتر مایکل دال، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگه: «رابطه بین سلامت دهن و دندون و ذات الریه خوب اثبات شده و ویزیت دندانا بسیار در حفظ سلامت دهن مهمه.»

به گفته دال، دهن هیچوقت خالی از باکتری نیس. اما مراقبت خوب از دندانا اندازه باکتریای موجود در دهن رو محدود می کنه.

بیماریای قلبی و عروقی

آدمایی که به سلامت دندون هاشون اهمیت میدن علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری اونا و بلع راحت تر ،احتمال دچار شدن به بعضی بیماریای قلبی رو کاهش میدن.دلیل این موضوع به رابطه بین بیماریای دهن و دندون و بیماریای قلبی و عروقی برمیگرده.

تحقیقات و پژوهشای کارشناسان ثابت کرده که باکتریای ایجادکننده بیماریای دهن و دندون و باکتریای تولید کننده بعضی از بیماریای قلبی و عروقی برابر بوده و از یه گروه حساب می شن. مثلا باکتریای ایجادکننده مریضی روماتیسم قلبی به طور کاملً با باکتریایی که در مشکلات و بیماریای لثه هست یه جوره. پس با درمان مریضی لثه میشه احتمال دچار شدن به مریضی روماتیسم قلبی و بیماریایی مثل این رو کم کرد.

هرچند که همه آدمایی که مشکلات دهن و دندون دارن ً دچار مشکلات قلبی نمی شن اما آدمایی که پس از ۴۵ سالگی به بیماریای لثه یا عفونتای شدید دندانی گرفتار هستن باید به دکتر قلب مراجعه کنن تا سلامت قلب شون بررسی شه.

رعایت بهداشت دهن و مسواک زدن روزانه به صورت درست با به کار گیری خمیر دندون های استاندارد می تونه با نابود کردن باکتریای مضر احتمال بروز بیماریای طولانی در بدن رو کم کنه.

منبع

آوای سلامت، پارسینه، آخرین نیوز

.

منبع :Copyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی