سپتامبر 20

ارتباط مردان و سردردهای مکرر با کمبود ویتامین D | بیماری

: مجله علمی ایران : یه تحقیق جدید نشون میده مردانی که دارای سطوح پایینی از ویتامین D هستن بیشتر در برابر دچار شدن به سردردهای تکراری قرار می گیرن.

به گزارش  لایو ساینس، محققان در این تحقیق اطلاعات ۲۶۰۰ مرد فنلاندی که بین سنین ۴۲ تا۶۰ بوده و واسه سردردهای تکراری آزمایش خون داده بودن رو مورد بررسی قرار دادن.

مردان شرکت کننده در این تحقیق در خطر بیماریای قلبی بوده و در سالای ۱۹۸۴تا ۱۹۸۹ بررسی شدن.

سطح ویتامین د ۷۰ درصد از مردان در این تحقیق زیر ۲۰ نانوگرم در هر میلی لیتر بوده و همه اونا در آستانه کمبود ویتامین D بودن.

 سطح پایین ویتامین D یه مسئله خاص در فنلاند و دیگه کشورای شمال اروپا بوده، به خاطر این که این کشورها کمتر در برابر نور خورشید و دریافت ویتامین D هستن.

در این تحقیق مشخص شد مردانی که دچار سردردهای تکراری(دست کم یه بار در هفته) می شن، از سطوح پایینی از ویتامین D بهره مند هستن.

هم اینکه مشخص شد که سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر بیماریای خاص همراه س .

با اینکه این تحقیق درباره تاثیر کمبود ویتامین D  بر دچار شدن به سردردهای تکراری انجام شده، محققان هنوزم نمی دونن که کدوم یکی اول اتفاق افتاده سردرد یا کمبود ویتامین D!

چون کسائیکه به سردردهای تکراری دچار می شن بیشتر وقت خود رو به استراحت و موندن در منزل گذرونده پس در برابر نور خورشید نیستش و ویتامین D رو جذب نمی کنن.

با این حال این توضیح، شامل مردم فنلاند که کلا و به دلیل شرایط آب و هوایی کمتر در برابر نور خورشید قرار دارن نمی شه.

علاوه بر این، به دلیل اینکه این تحقیق تنها روی مردان انجام شده، روشن نیس که این یافته ها در مورد زنان هم صدق می کنه یا خیر.

به گفته این محققان، تحقیقات آینده می تونه تعیین کنه که مصرف مکملای ویتامین D می تونه سردرد رو درمان کنه یا ازش جلوگیری کنه.

این تحقیق در Live Science منتشر شرهه.

 

.

منبع :Copyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی