سپتامبر 20

ارتباط مصرف الکل با سلامتی | تغذیه سالم

رابطه مصرف الکل با سلامتی

الکل اعتیاد آور و بسیار سمیه که با نوشیدن زیادتر از اندازه از اون مشکلات کلی سلامتی، از جمله سیروز کبدی و دلیل جراحات در اثر تصادفات خودرو می شه. اما اینا تنها مشکلات نیستن محققان مصرف الکل رو با بیشتر از ۶۰ مریضی در رابطه دونسته ان. که در این مقاله در مورد چند مریضی کوتاه توضیح داده می شه.

الکل چیه؟
الکل و فشار خون بالا
رابطه الکل با بیماریای عفونی
الکل و پانکراتیت
الکل دلیل کم خونی می شه
اثرات الکل در کبد 
الکل و اثرات اون در مغز
رابطه الکل با افسردگی
تاثیر الکل در وزن بدن
الکل و سلامت بیماریهای قلبی و عروقی
الکل و سرطان
رابطه الکل با تشنج
اثر الکل بر مریضی نقرس
مشروب در دوران بارداری می تونه دلیل نقصای تولد شه
الکل اعتیاد آوره و منتهی به اعتیاد به الکل در افراد مستعد می شه
سوء به کار گیری الکل می تونه واسه سلامتی به طور کامل خیلی بد باشه

الکل چیه؟

کلا الکل دارای اتانول ماده مست کننده س. اتانول به وسیله مخمر که باعث هضم قند در بعضی از غذاهای غنی از کربوهیدرات، مانند انگور ( شراب ) و یا دانه ( آبجو ) تولید می شه. الکل داروی تفریحی در دنیاس. که اثرات بسیار قوی در خلق و خو و حالت روانی داره. الکل می تونه خودآگاهی و کمرویی رو کم کنه و فرد آسون تر و بدون کنترل، عمل میکنن. در همون زمان، می تونه قضاوت رو دچار مشکل و مردم کارای انجام میدن که تا آخر حسرت می خورن.
توجه: اتانول ماده فعال در نوشیدنیای الکلیه و کلا می تونه اثرات شدیدی رو بر وضعیت روانی فرد داشته باشه.

الکل و فشار خون بالا

الکل می تونه دلیل دچار مشکل شدن سیستم عصبی سمپاتیک مرکزی، در میان چیزای دیگه، کنترل انقباض و اتساع عروق خونی در جواب به استرس، دما و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه آشامیدن سنگین الکل دلیل بالا بردن فشار خون که با گذشت زمان، این اثر می تونه تبدیل به فشار خون بالای طولانی شه و می تونه به خیلی از مشکلات دیگه، از جمله بیماریای کلیوی، بیماریای قلبی و سکته مغزی منجر شه.

رابطه الکل با بیماریای عفونی

نوشیدن سنگین الکل دلیل سرکوب سیستم ایمنی بدن می شه و منتهی به ارائه جای پا واسه عفونت از جمله سل، ذات الریه، HIV / AIDS، و دیگه بیماریای مقاربتی ( از جمله بعضی که باعث ناباروری ) می شه آدمایی که شدیدا هم می خورن احتمال بیشتری واسه شرکت در رابطه جنسی پرخطر دارن. نوشیدن سنگین الکل با افزایش سه برابر در خطر دچار شدن به بیماریای مقاربتی در ارتباطه.

الکل و پانکراتیت

علاوه بر ایجاد سوزش معده ( گاستریت )، نوشیدن الکل می تونه پانکراس رو ملتهب کنه. پانکراتیت طولانی با روند گوارش تداخل کرده و باعث درد شدید شکمی و اسهال همیشگی می شه بعضی از موارد پانکراتیت طولانی به وسیله سنگ کیسه صفرا اتفاق می افته اما بالای ۶۰٪ پانکراتیت در اثر مصرف الکله.

الکل دلیل کم خونی می شه

نوشیدن سنگین الکل می تونه باعث کاهش غیر طبیعی تعداد سلولای قرمز خون و کاهش حمل اکسیژن می شه. این وضعیت، به عنوان کم خونی شناخته شده که می تونه دلیل نشونه هایی مانند ( خستگی، تنگی نفس، و احساس سبکی سر ) در فرد می شه.

اثرات الکل در کبد 

کبد یه عضو قابل توجه با صدها عمل در بدنه. یکی از اعمال اصلی اون خنثی کردن شکلای جور واجور مواد سمیه که ما مصرف می کنیم. به خاطر همین، کبد مخصوصا با آسیب به وجود اومده به وسیله مصرف الکل، آسیب پذیره. بیماریای کبدی به وجود اومده به وسیله مصرف الکل در کل مریضی کبد الکلی نامیده می شه. اولین بار که کبد چرب پیدا شد تشخیص افزایش چربی در داخل سلولای کبدی بود.
کبد چرب در درصد از کسائی که روزانه بیشتر از ۱۶ گرم ( حدود نیم اونس ) از الکل مصرف کنن پیشرفت پیدا میکنه و معمولا بدون علامت و به طور کامل قابل برگشته.
در مصرف کنندگان زیاد الکل ( شراب خواران ) ممکنه تورم کبد ایجاد شه. در بدترین حالت، سلولای کبدی می میرن و یا بافت اسکار جانشین می شه که منتهی به یه مریضی جدی به نام سیروز می شه. سیروز غیر قابل برگشت و با خیلی از مشکلات جدی سلامت در ارتباطه. در سیروز پیشرفته، گرفتن یه کبد نوین ( پیوند کبد ) ممکنه تنها گزینه باشه.
در آخر: الکل به وسیله کبد متابولیزه و مصرف تکراری می تونه به افزایش چربی در داخل سلولای کبدی منجر شه. سوء به کار گیری الکل می تونه باعث سیروز کبدی شه که یه مریضی بسیار جدیه.

الکل و اثرات اون در مغز

مصرف زیادتر از اندازه الکل می تونه مشکلات جانبی زیادی در مغز داشته باشه.
اتانول از پایهً رابطه بین سلولای مغز رو کم می کنه و در کوتاه مدت مسئول خیلی از علائم و مست بودنه.
نوشیدن سنگین الکل با کاهش حافظه دلیل پدیده آمنزیا ( فراموشی ) می شه.
این اثرات فقط به طور موقته اما سوء استفاده ازالکل ( مصرف طولانی الکل ) ممکنه دلیل تغییرات دائمی در مغز شه و بیشتر منتهی به مشکل در کارکرد مغز می شه. مغز در واقع به آسیبای به وجود اومده به وسیله سوء استفاده طولانی الکل حساسه و ممکنه خطر دچار شدن به زوال عقل رو زیاد کنه و باعث کوچیک شدن مغز در افراد میانسال و سن بالا می شه. در بدترین سناریو، با شدت آسیب مغزی ممکنه توانایی مردم رو واسه رهبری یه زندگی جداگونه دچار مشکل کنه.
در آخر: در حالی که مستی فقط به طور موقته سوء استفاده طولانی الکل می تونه کارکرد مغز رو به طور دائم دچار مشکل کنن.

رابطه الکل با افسردگی

رابطه مصرف الکل و افسردگی نزدیک، اما پیچیده س.
خیلی از افراد گرفتار به اضطراب و افسردگی واسه کاهش استرس و بهبود اخلاق به صورت از قصد الکل می خورن و این ممکنه واسه چند ساعت کار کنن و بعد کلا منتهی به بدتر شدن چرخه خراب سلامت روان می شه.
نوشیدن زیاد الکل در واقع یه دلیل کلی افسردگی در بعضی از افراده و درمان سوء مصرف الکل منتهی به بهتر شدن بزرگ می شه.
در آخر: سوء به کار گیری الکل در افسردگی نشون میده. مردم ممکنه به دلیل افسردگی، شروع به سوء به کار گیری الکل کنن و بعد با سوء به کار گیری الکل دپرس می شه.

تاثیر الکل در وزن بدن

چاقی یه نگرانی جدی سلامته. الکل که در واقع دومین ماده مغذی غنی از انرژی ( ارائه حدود ۷ کالری در هر گرم ) بعد از چربیه.
آبجو شامل مقدار مشابهی کالری مانند نوشیدنیای شیرین نرمه در حالی که شراب قرمز شامل دو برابر کالریه. نوشیدن زیاد الکل با زیاد شدن وزن ربط داره. هم اینکه، نوشیدن آبجو به طور منظم ممکنه دلیل زیاد شدن وزن شه.

الکل و سلامت بیماریهای قلبی و عروقی

بیماریای قلبی عروقی از دلیلای اصلی مرگ و میر در جامعه مدرنه.
در واقع یه دسته بندی خیلی از بیماریا، که شایع ترین اون حملات قلبی و سکته هستن.
رابطه بین مصرف الکل و بیماریای قلبی عروقی پیچیده س و به نظر می رسه به عوامل زیادی وابسته.
نوشیدن سنگین الکل دلیل افزایش خطر بیماریای قلبی عروقی می شه.

الکل و سرطان

سرطان یه مریضی جدی به وجود اومده به وسیله رشد غیر طبیعی سلوله. مصرف الکل یه عامل خطر واسه سرطان دهن، گلو، روده بزرگ، پستون و کبده. سلولای آستر دهن و گلو مخصوصا به اثرات مضر الکل آسیب پذیره. خطر سرطان با مصرف مقدار روزانه رابطه داره. مصرف بیشتر از ۴ بار در روز به نظر می رسه باعث افزایش پنج برابر خطر سرطان دهن و گلو می شه و هم اینکه خطر دچار شدن به سرطان های سینه، روده بزرگ و سرطان کبد زیاد می کنه.
درانتها: نوشیدن الکل ممکنه خطر شکلای جور واجور خاصی از سرطان به خصوص سرطان دهن و گلو رو زیاد کنه.

رابطه الکل با تشنج

نوشیدن سنگین الکل می تونه باعث صرع و تشنج حتی در آدمایی که صرع نداره شه. هم اینکه می تونه با اعمال داروهای مورد استفاده در درمان تشنج تداخل بسازه.

اثر الکل بر مریضی نقرس

وضعیت دردناک نقرس، به وسیله تشکیل بلورهای اسید اوریک در مفاصل ایجاد می شه. هر چند بعضی از موارد تا حد زیادی ارثی هستن به نظر می رسه الکل و دیگه عوامل در رژیم غذایی نقش دارن. الکل هم دلیل شدید شدن موارد نقرس می شه.

مشروب در دوران بارداری می تونه دلیل نقصای تولد شه

سوء به کار گیری الکل در دوران بارداری با دلیل قابل پیشگیری منتهی به نقائص هنگام تولد در آمریکا س. شراب خواری در اوایل بارداری مخصوصا واسه کودک در حال رشد خطر آمیزه. در واقع، ممکنه مشکلات جانبی در پیشرفت، رشد، هوش و رفتار بسازه که ممکنه روی بقیه عمر کودک تاثیر بزاره.
توجه: سوء به کار گیری الکل یکی از شایع ترین علل نقائص هنگام تولد در دنیاس. جنین مخصوصا در اوایل بارداری آسیب پذیره.

الکل اعتیاد آوره و منتهی به اعتیاد به الکل در افراد مستعد می شه

بعضی از افراد معتاد به اثرات الکل تبدیل به وضعیتی به نام وابستگی به الکل ( الکلیسم ) می شن حدود ۱۲٪ از آمریکاییا تصور می کردن در بعضی مواقع در زندگی خود وابسته به الکل بودن. وابستگی به الکل یکی از دلیلای اصلی سوء به کار گیری الکل و ناتوانی در آمریکا و یه عامل خطر قوی واسه بیماریای مختلفه.
عوامل زیادی ( مانند سابقه خانوادگی، محیط اجتماعی، سلامت روان و ژن مستعد ) در مردم می تونه دلیل شراب خواری شه.
عواملی مانند هوس الکل، نبود توانایی به دوری یا از دست دادن کنترل خود نوعای جورواجور از وابستگی به الکله.
به عنوان یه قانون کلی، اگه الکل باعث مشکلات در زندگی شما شه شما ممکنه یه وابستگی به الکل و یا اعتیاد به الکل دارین.
توجه: مصرف الکل می تونه منتهی به وابستگی به الکل یا اعتیاد به الکل در افراد مستعد شه.

سوء به کار گیری الکل  می تونه واسه سلامتی به طور کامل خیلی بد باشه

سوء استفاده طولانی از الکل می تونه اثرات سلامتی فاجعه بار، مؤثر بر کل بدن و باعث طیف بزرگی از مشکلات سلامتی شه. مثلا، می تونه دلیل آسیب کبدی ( از جمله سیروز )، آسیب به مغز، مشکل قلبی، دیابت، سرطان و عفونت شه.
به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که وارد شدن به تموم اثرات وحشتناک سوء به کار گیری الکل بالاتر از محدوده این مقاله س. با این حال، اجازه بدین فقط بگم که اگه شما به الکل اعتیاد دارین الویت اول دوری کامل از مصرف الکل داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزشه.

.

منبع :Copyright 2019. All rights reserved.

Posted سپتامبر 20, 2019 by ماه نشان in category "سلامتی