تعامل میان شیء و نخ ( مدل شیء- نخ )
ساختار یک سیستم عامل ابری متشکل از اشیاء و نخ ها می باشد. مکانیزم ذخیره سازی داده ها در سیستم عامل های ابری با سایر سیستم عامل های معمول تفاوت دارد. در سیستم عامل های معمولی از فایل ها برای ذخیره سازی داده ها استفاده می شود ولی در سیستم عامل های ابری اشیاء نقش مخازن داده را ایفا می کنند. برخی از سیستم ها برای برقراری ارتباط با داده های مشترک و هماهنگ سازی محاسبات از الگوی ارسال پیام استفاده می کنند. ابرها با قراردادن داده ها درون اشیاء آن ها را به اشتراک می گذارند. متدها در صورت نیاز به دسترسی داده ها شیء مورد نظر را که داده درون آن قرار دارد احضار می کنند. در یک سیستم مبتنی بر پیام، کاربر می بایست درجه هم زمانی را در هنگام نوشتن برنامه تعیین کند و برنامه را به تعدادی پروسه سیستمی بشکند. مدل شیء-نخ این احتیاجات را حذف می کند، به این صورت که در زمان اجرا درجه هم زمانی با ایجاد نخ های موازی مشخص می شود.
به طور خلاصه می توان گفت:
سیستم عامل ابری از فضاهای آدرس نام گذاری شده به نام شیء تشکیل شده است و این اشیاء قادرند:
مخازن داده پایدار فراهم کنند.
متدهایی برای دست یابی و دست کاری داده ها ایجاد نمایند.
داده ها را به اشتراک بگذارند.
هم زمانی را کنترل نمایند.
جریان کنترلی58 توسط نخ هایی که اشیاء را احضار می کنند انجام می شود.
جریان داده ای59 با ارسال پارامتر انجام می شود.

برنامه نویسی در مدل شیء- نخ در ابرها
مفاهیم مورد استفاده برنامه نویس در مدل شیء – نخ عبارتند از:
کلاس: ماژول های سیستم
نمونه: شیء ای از کلاس می باشد که می تواند توسط نخ ها احضار شود.
بنابراین برای نوشتن برنامه کاربردی در ابرها، برنامه نویس یک یا چند کلاس را تعریف می کند و داده ها و کدهای برنامه را درون این کلاس ها قرار می دهد. برنامه برای اجرا شدن نخی ایجاد می کند که متد اصلی شیء اجرا کننده برنامه را احضار می کند. اشیاء دارای نام هایی می باشند که برنامه نویس هنگام تعریف شیء برای آن ها مشخص کرده است و این نام ها بعدا به نام سیستمی شیء تبدیل می شوند.
معماری سیستم عامل ابری
دراین بخش معماری سیستم عامل های ابری را مورد بررسی قرار می دهیم. شکل شماره 2-9 مدلی منطقی از معماری یک سیستم عامل ابری را نمایش می دهد. یک پروسه ابری60 به مجموعه ای از اشیاء ابری اطلاق می شود که با هم یک برنامه کاربردی را تشکیل می دهند.

شکل شماره 2-9 : مدل منطقی از معماری یک سیستم عامل ابری[6]

فضای هسته ابر61 به تعدادی از پروسه های ابری که عملیات کنترل دسترسی ها، تخصیص حافظه و محاسبات مقدار منابع لازم را انجام می دهند گفته می شود. مابقی پروسه ها که مربوط به فضای هسته ابر نیستند، فضای کاربر62 را تشکیل می دهند. پروسه های ابری فضای کاربر که مستقیما توسط خود کاربر اجرا می شوند برنامه های کاربران نامیده می شوند و کتابخانه های ابری63، پروسه های ابری می باشند که توسط برنامه های کاربران مورد استفاده قرار می گیرند. این برنامه ها از طریق مجموعه ای از واسط های استاندارد به نام فراخوانی های سیستمی ابر64 با کتابخانه ها و پروسه های هسته ارتباط برقرار می کنند. تمامی اشیاء موجود در فضای کاربر برای گرفتن دستورات از سیستم عامل از یک دستگیره فراخوانی65 استفاده می کنند، بدین معنی که برای مدیریت شدن از طریق یک واسط تحت شبکه قابل دسترسی می باشند که ارتباط میان اشیاء و آدرس آن ها در شبکه توسط پروسه های ابری «مدیریت پروژه66» و «مدیریت ماشین مجازی67» موجود در فضای هسته انجام می گیرند. اطلاعات نهایی نیز توسط پروسه ابری «کتابخانه نامگذاری68» در دسترس قرار می گیرد. قابلیت دسترسی تمامی عملیات مدیریتی را پروسه ابری «اعتباردهی69» مورد بررسی قرار می دهد و عملیات محاسبه میزان منابع مورد نیاز در هر لحظه نیز بر عهده پروسه ابری «اندازه گیری70» می باشد. البته قابل ذکر است که مفروضات لحاظ شده در شکل شماره 2-4 تعداد اندکی از محدودیت های موجود در ابرها را در نظر گرفته است و کامل نمی باشد[6].

برخی سیستم عامل های ابری موجود(سیستم عامل های مبتنی بر وب)
سیستم عامل های وب روش بسیار مناسبی برای دستیابی به همه داده های شما در همه جای دنیا هستند (مشروط بر اینکه کامپیوتری با یک اتصال به اینترنت و یک مرورگر وب وجود داشته باشد). چنانچه تعدادی کامپیوتر داشته باشید، اما بخواهید همه اطلاعات را در یک جا نگهدارید و از برنامه های کاربردی مورد علاقه خود نیز استفاده کنید، این سیستم عامل ها بسیار سودمند هستند. اکنون در این مرحله ممکن است این سوال مطرح شود که چرا سیستم عامل وب؟. اساساً، یک سیستم عامل وب چیزی شبیه یک سیستم عامل روی اینترنت است. سیستم عامل وب، دسکتاپ مجازی شماست که به هیچ مکان فیزیکی متصل نیست و این امکان را به شما می دهد که در هر جایی از دنیا با کمک یک مرورگر به آن دستیابی داشته باشید. اجازه دهید تا از بین سیستم عامل های وبی که وجود دارد به بیان ویژگی های چند مورد از آنها بپردازیم.

سیستم عامل iCloud
سیستم عامل iCloud، مزایای بسیار زیادی دارد، علاوه بر اینکه هر برنامه ای که نیاز داریم در آن موجود است، 50 گیگابایت فضای ذخیره سازی آنلاین، به اشتراک گذاری آسان و ویژگی های افزایش برنامه های کاربردی را دارد. این سیستم عامل دارای ویژگی هایی مانند زیر است:
سیستم فایل آنلاین برای ذخیره سازی انواع فایل ها.
پشتیبان 71DAV وب از طریق ویندوز اکسپلورر امکان دستیابی مستقیم به انباره icloud شما را فراهم می کند.
برنامه های بهره وری- نوشتن، پست الکترونیکی ( که با همه حساب های پست الکترونیکی شما به اضافه یک حساب icloud رایگان هماهنگی دارد)، تماس ها، ToDo، ماشین حساب، دفترچه یادداشت، آنزیپ (فایل های حاوی داده های فشرده را از هم باز می کند).
عکس ساز با قابلیت به اشتراک گذاری، مدیا پلیر iplay، مووی پلیر، و حتی رادیو.
IM 72 و یک مرورگر وب[8].
تصویری از این سیستم عامل را در شکل 2-10 مشاهده می کنید.

شکل شماره 2-10: نمایی از سیستم عامل icloud
سیستم عامل GlideOS
سیستم عامل GlideOS، هم از طریق کامپیوتر و هم تلفن همراه قابل دسترسی می باشد. 10 گیگابایت فضای ذخیره سازی رایگان را در اختیار شما قرار می دهد، همچنین در این سیستم عامل می توانید شش حساب کاربری برای اعضاء خانواده ایجاد کنید( که می تواند شامل حساب کودک باشد). علاوه براین، این سیستم عامل دارای ویژگی هایی زیر می باشد که عبارتند از:
10 گیگابایت فضای دیسک مجازی
ابزار آفیس- شامل واژه پرداز، نمایش ساز، ماشین حساب، تقویم
ویرایشگر عکس
وب سایت ساز
وب میل Glide
همزمانی و به اشتراک گذاری فایل ها[8]
تصویری از این سیستم عامل را در شکل 2-11 مشاهده می کنید.

شکل شماره 2-11 : تصویری از سیستم عامل GlideOS

سیستم عامل G.ho.st
سیستم عامل G.ho.st، تقریبا شامل همه آن چیزهایی است که یک سیستم عامل واقعی دارد. دو مدل G.ho.st وجود دارد، G.ho.st VC (کامپیوتر مجازی)، و G.ho.st Lite که توسط تلفن همراه یا هر کامپیوتر قدیمی که با اتصال به تلفن73 کار می کند، قابل دسترسی است. برخی از ویژگی هایی که این سیستم عامل دارد عبارتند از:
15 گیگابایت فضای دیسک میزبان و کپی پشتیبان تخصصی
به اشتراک گذاری و همکاری
مجموعه آفیس- یعنی می توانید با استفاده از مجتمع سازی G.ho.st با Zoho، اسناد، صفحات گسترده و اسلایدها را ایجاد و ویرایش کنید
پست الکترونیکی و مرورگر وب[8]
نمونه ای تصویری از این سیستم عامل را در شکل 2-12 مشاهده می کنید.

شکل شماره 2-12 : تصویری از سیستم عامل G.ho.st

سیستم عامل JoliCloud
سیستم عامل JoliCloud، یک سیستم عامل وب است که برای نت بوک ها تعمیم یافته است. در نتیجه، این سیستم عامل بیشتر تمرکز خود را روی نت بوک معطوف کرده است. این سیستم عامل از همه اتصالات سخت افزاری، مانند مودم 3G ، Wi-Fi، و بلوتوث پشتیبانی می کند. Jolicloud برای کاربران رسانه های اجتماعی بسیار مناسب است، به این دلیل که دستیابی به خدماتی مانند فیسبوک و توییتر را واقعاً آسان می سازد. همچنین دارای اسکایپ، گوگل خوان، جی میل، VLC می باشد. نمونه هایی از نرم افزارهای موجود در این سیستم عامل را می توانید در شکل 2-13 مشاهده نمایید.

شکل شماره 2-13 : تصویری از سیستم عامل JoliCloud
هر زمانی که به اینترنت اتصال داشته باشید می توانید از طریق نت بوک و صفحه اصلی Jolicloud خود به آسانی بروز شوید. همچنین می توانید برنامه های Zoho را برای خواندن، نوشتن اسناد، ویرایش کردن، ایجاد صفحات گسترده و اسلایدها به کار ببرید. Jolicloud با لینوکس، ویندوز و برنامه های وبی که فلش را برای وب آفلاین پشتیبانی می کنند، هماهنگی دارد. و در همه این موارد، یک سیستم عامل بسیار عالی است[8].

سیستم عامل eyeOS
سیستم عامل eyeOS، یک وب دسکتاپ منبع باز74 است. این سیستم عامل هم می تواند توسط افراد و هم سازمان ها استفاده شود. شما می توانید یا یک حساب75 روی سرور eyeOS ایجاد کنید و یا آن را دانلود کنید و روی سرور خود اجرا کنید. این سیستم عامل دارای یک فضای دسکتاپ با 67 برنامه کاربردی و برنامه های مفید سیستمی است[8]. برخی از این برنامه های کاربردی شامل واژه پرداز، دفترچه تلفن، پی دی اف خوان و غیره است که صفحه ای از این سیستم عامل را در شکل 2-14 مشاهده می کنید.

شکل شماره 2-14 : تصویری از سیستم عامل eyeOS

گوگل کروم، سیستم عامل اینترنت
گوگل کروم که در واقع آن را سیستم عامل اینترنت می توان نامید، سیستم عاملی بر مبنای مرورگر کروم است که برای کاربرانی طراحی شده که بیشتر زمان خود را در وب می گذرانند. سرعت، سادگی و امنیت از مهمترین ویژگی های این پلت فرم به شمار رفته و قابلیت کدباز بودن آن، به برنامه نویسان امکان می دهد تا در جهت توسعه و گسترش هرچه بیشتر سیستم عامل گام بردارند.
معماری و سخت افزار:
معماری سیستم عامل گوگل کروم بسیار ساده و مبتنی بر مرورگر است و تمام برنامه ها، اسناد و تنظیمات به صورت مطمئن در وب ذخیره می شود. بنابراین حتی اگر شخصی رایانه خود را هم از دست بدهد، با یک نوت بوک کروم دیگر می تواند دوباره به اطلاعات خویش دسترسی داشته باشد.
تمام نرم افزارهای تحت وب، روی این سیستم عامل قابل اجرا بوده و ابزار توسعه آن نیز همان نرم افزارهای طراحی صفحات وب می باشد. از مهمترین ویژگی های برنامه های تحت وب، می توان به قابلیت انعطاف پذیری بیشتر نسبت به برنامه های بسیار انعطاف ناپذیر و استاتیک ویندوزی، محیط کاربری ساده و آسان، همیشه آنلاین و در دسترس بودن و همچنین بی نیاز از به روز رسانی مداوم اشاره کرد که کاربران را فارغ از محل و زمان نموده و اجازه دسترسی به اطلاعات را با هر اتصال به اینترنت و از هر کامپیوتری می دهد. گوگل کروم به کاربران امکان می دهد تا همه برنامه های مورد نیاز خود را از فروشگاه وب سایت برنامه ها به صورت آنلاین دریافت کرده و از طریق نوار آدرس بار، بدون نیاز به سی دی نصب نمایند.
در نوت بوک های مبتنی بر پلت فرم گوگل کروم، کاربران با سیستم wi-fi و از طریق شبکه بی سیم شرکت مخابراتی ورایزون آمریکا به اینترنت متصل شده و از 100مگابایت تبادل اطلاعات رایگان در هر ماه به مدت دو سال برخوردار می باشند که برای انجام کارهای روزانه و چک کردن صدها نامه الکترونیک کافی بوده که با پرداخت

دسته‌ها: No category

دیدگاهتان را بنویسید