مبالغ اندکی، قابل افزایش هم می باشد.
گوگل کروم نیاز به ویژگی های سخت افزاری خاصی نداشته و از HTML5 ،CSS و JavaScript برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی پیچیده برخوردار است. این سیستم عامل فقط برای رایانه های با صفحه کلید فیزیکی ساخته شده و خاصیت لمسی نیز نخواهد داشت.
رابط کاربری:
رابط کاربری گوگل کروم، بسیار مختصر و مشابه مرورگر کروم است. بنابراین این سیستم عامل، شباهت زیادی به محیط وب داشته و بیشتر شبیه مرورگر است تا یک سیستم عامل واقعی. مهم ترین اهدافی که برای رابط کاربری سیستم عامل گوگل کروم علاوه بر کاربر پسند بودن آن در نظر گرفته شده، عبارتند از: مشاهده همه برنامه ها و صفحات وب در زبانه های جداگانه و در کنار هم برای استفاده کمتر از فضای صفحه نمایش، دسترسی راحت به برنامه های چت و پخش موسیقی، نمایش تمام صفحه نرم افزارها، امکان تقسیم صفحه نمایش به دو قسمت در گوشه ها و همچنین دسترسی آسان به برنامه های کاربردی با استفاده از زبانه های مرورگر.
سرعت:
گوگل کروم حدود 10 ثانیه راه اندازی شده و وب سایت های مورد علاقه کاربران را با پشتیبانی کامل از آخرین استانداردهای وب و فلش، به سرعت بارگذاری و اجرا می نماید.
این سیستم عامل طوری طراحی شده تا بسیار سریع و سبک، راه اندازی شده و در کمترین زمان ممکن کاربر را به اینترنت متصل کند و در این میان، زمانی برای راه اندازی سیستم عامل تلف نشود. گوگل کروم، همواره مانند روز اول کار کرده و در طول زمان، سرعت خود را از دست نمی دهد. به همین خاطر، نوت بوک های مبتنی بر این پلت فرم را می توان بیشتر شبیه تلویزیون دانست که به محض روشن کردن، کمتر از چند ثانیه راه اندازی می شود.
در سیستم عامل گوگل کروم، پس از برقراری ارتباط با اینترنت، به صورت فوری تمام برنامه ها، بوک مارک ها و دیگر تنظیمات مرورگرها که کاربر قبلاً انجام داده، بر روی صفحه نمایان می شود و تنظیم سیستم، کمتر از یک دقیقه زمان خواهد برد. گوگل در این سیستم عامل، دسترسی سریع به وب و مهم تر از همه، سرعت در عملکرد را مدنظر قرار داده است.
امنیت:
گوگل در خصوص امنیت این سیستم عامل بسیار محکم و قاطع است و از لحاظ امنیتی، آن را سیستم عاملی سخت در برابر نفوذگران می داند که در طراحی آن از فن آوری های پیشرفته ای برای جلوگیری از دسترسی تروجان ها، ویروس ها و کدهای مخرب به اطلاعات کاربران، استفاده شده است.
صفحات وب آلوده و برنامه های مخرب همچون تروجان ها می توانند از نقص در مرورگرها سوء استفاده کرده و منجر به سرقت رمزهای عبور، اطلاعات شخصی و مالی کاربران شود. در گوگل کروم برای کاهش این خطر، برنامه ها و هر صفحه وب در یک محیط محدود به نام sandbox اجرا می شود. بنابراین اگر کاربر یک صفحه وب آلوده را مشاهده کند، کدهای مخرب نمی تواند در زبانه ها، برنامه ها یا هر چیز دیگری روی کامپیوتر شخص اثر بگذارد. حتی اگر نرم افزارهای مخرب موفق به گذر از محدوده حفاظتی sandbox شوند، هر بار که رایانه راه اندازی می شود، سیستم عامل یک کنترل خودکار راه اندازی تأیید شده را انجام داده و اگر تشخیص دهد که سیستم به طریقی دستکاری یا خراب شده است، خودش آن را تعمیر می کند.
این سیستم عامل همچنین از به روز رسانی خودکار بهره مند است که مؤثرترین راه برای محافظت از سیستم در برابر برنامه های مخرب به شمار می رود. همواره همه نرم افزارهای رایانه، به روز شده و آخرین وصله های امنیتی را دارند. ویژگی های به روزرسانی خودکار و sandbox قرارگرفتن در معرض نرم افزارهای مخرب را به شدت کاهش داده و همیشه جدیدترین و امن ترین نسخه های برنامه ها را اجرا می نماید.
هنگام استفاده از برنامه های مبتنی بر وب در سیستم عامل گوگل کروم، همه اسناد با خیال راحت در وب ذخیره می شود، اما انواع خاصی از فایل ها، مانند بارگذاری ها، کوکی ها و فایل های حافظه موقت مرورگر، ممکن است در رایانه موجود باشد که گوگل کروم همه این اطلاعات را با استفاده از روش های خاصی، رمزگذاری نموده و دسترسی به آن ها را بسیار دشوار می سازد.
حساب کاربری مهمان که در تمامی سیستم عامل ها موجود است، در گوگل کروم به گونه ای خاص تعریف شده است به نحوی که در این حالت، دوستان کاربر با استفاده از نوت بوک وی، آزادانه از وب استفاده می کنند ولی نمی توانند به نامه های الکترونیک یا دیگر اطلاعات کاربر دسترسی داشته باشند و زمانی هم که ارتباط اینترنتی آن ها قطع شود، همه اطلاعات مربوط به مشاهده های آن ها در وب، به طور دائم از رایانه پاک می شود.
گوگل کروم اقدامات احتیاطی دیگری نیز برای حفاظت از اطلاعات کاربران در نظر گرفته است. بدین صورت که با استفاده از اصل دفاع در عمق، چند لایه حفاظتی در سیستم فراهم کرده که اگر نفوذگر بتواند از هر یک از لایه ها عبور کند، هنوز لایه های حفاظتی دیگر، مؤثر بوده و می توانند به خوبی از اطلاعات محافظت نمایند.
ذخیره سازی:
یکی دیگر از ویژگی های مهم گوگل کروم، روش ذخیره سازی آن است. این سیستم عامل، اطلاعات را فقط در حافظه موقت، آن هم برای افزایش سرعت فعالیت ها نگهداری نموده و در نهایت تمامی اسناد را در وب ذخیره می نماید. بنابراین، کاربران می توانند آنلاین به همه اطلاعات خویش، در هر زمان و مکانی دسترسی داشته باشند.
به هر حال، در همه اجزای گوگل کروم، سرعت و راحتی کاربر مدنظر است و در نوت بوک های ارزان قیمتی هم که با این سیستم عامل عرضه می شوند همه فعالیت ها در محیط وب انجام شده و فضای زیادی برای ذخیره سازی روی سیستم در نظر گرفته نشده است.

مزایا و معایب سیستم عامل های ابری مبتنی بر وب
سیستم عامل های ابری مبتنی بر وب همانند سیستم عامل های معمولی دارای یک سری مزایا و معایب می باشند که به صورت موردی در زیر بیان شده است:

مزاياي استفاده از سیستم عامل های ابری مبتنی بر وب:
سيار بودن76 : شما مي توانيد از آن در هر جاي دنيا به وسيله هر كامپيوتر و يا دستگاه تلفن همراه استفاده كنيد.
همزمان بودن77 : فایل ها مستقیماً با سرور در حال انتقال هستند.
فقط نياز است يك سرور بروز شود و امنيت آن رعايت گردد نه صد كامپيوتر.
معایب استفاده از سیستم عامل های ابری مبتنی بر وب:
سرعت: سرعت استفاده از سيستم عامل بسيار كندتر از آنچه كه به صورت محلي استفاده مي شود، است.
محرمانه بودن78 : همزمان كه شما از سرور خود استفاده مي كنيد ، نمي دانيد كه اطلاعات شما تا چه اندازه امنيت دارند.
انعطاف پذیری79 : نرم افزاری كه شما مي خواهيد داشته باشيد و از آن استفاده كنيد ممكن است كه بر روي سیستم عامل شما موجود نباشد.

مطالعه مروری بر سایر پژوهش های مرتبط مهم
در مورد موضوع مورد بحث در این تحقیق باید گفت که تحقیقات زیادی در این راستا صورت نگرفته و بیشتر روی سیستم عامل های موجودی که وجود دارد، مقایسه، مزیت ها و معایب آنها بحث شده و یا سیستم عامل های پیشنهادی خود را ارائه نموده اند، ولی با این وجود در این بخش به چندی از تحقیقات صورت گرفته می پردازیم که می توانند به هدفی که به دنبال آن هستیم یاری رسانند، برای مثال:
ونتزلاف و همکارانش[3] در سال 2010 بر روی سیستم عاملی برای سیستم های ابری و چند هسته ای کار کردند، آنها در تحقیق خود به این نتیجه رسیدند که سیستم عامل های چند هسته ای موجود مقیاس پذیری مناسبی ندارند و نمی توانند جوابگوی کارهای بزرگ ( کارهایی که به هسته های بیشتری نیاز دارند) شوند. علاوه بر آن، آنها ابرها را پشتیبانی نمی کنند. از نظر آنها سیستم های ابری امروزی پیچیدگی های زیادی را به کاربر با توجه به نیاز آنها به مدیریت ماشین های مجازی فردی و برخورد با بسیاری از نگرانی هایی که در سطح سیستم وجود دارد، متحمل می کند. در این مقاله آنها سیستم عاملی را معرفی می کنند که فاکتور گرفته شده از سیستم عامل به نام80FOS می باشد. این سیستم عامل با فاکتورگیری از خدمات سیستمی اجزاء از عهده چالش مقیاس پذیری برمی آید.در این مقاله نشان داده شده که FOS علاوه بر مقیاس پذیری خدماتی همچون تحمل خطا و کشش تقاضا را نیز پیاده سازی می کند.
پنگ و همکارانش[4] در سال 2009 در مورد ابزارها و تکنیک های محاسبات ابری تحقیق کردند و در مقاله خود برخی از این ابزارها را معرفی و با هم مقایسه کردند. آنها نشان دادند که برخی مشکلاتی برای کاربران تازه کار و یا کاربرانی که دانش کمی در مورد محاسبات ابری دارند وجود دارد، مثلاً اینکه هنوز برای کاربران مشکل است که یک انتخاب مناسب داشته باشند. در این مقاله آنها تفاوت های پلت فرم81 های محاسبات ابری متفاوت، ویژگی ها و مزیت های آنها را بیان کردند. در این رابطه چند پلت فرم محبوب و رایج همچون آبی کلود82، اکالیپتوس 83و … را مورد بررسی قرار دادند، آنها را مقایسه کردند و خاطر نشان کردند که با مقایسه این پلت فرم ها کاربران بهتر می توانند آنها را درک کنند و انتخاب مناسب تری داشته باشند.
مولندر و همکاران[5] در سال 1990 سیستم توزیع شده توسعه یافته به نام آمیب84 را در دانشگاه آزاد(85VU) و مرکز علوم کامپیوتر و ریاضیات (CWI86) که هر دو در آمستردام می باشد را معرفی کردند. در طول 10 سال سابقه این پروژه، نگرانی اصلی طراحان آن، ترکیب موضوعات پژوهشی سیستم های توزیع شده از جمله، در دسترس بودن بالا، استفاده از همسانی87 و مقیاس پذیری با سادگی و کارایی بالا بوده است. آنها بیان کردند که این سیستم عامل برای دستیابی به عملکرد بالا طراحی شده است و در حال حاضر (سال 1990) سریعترین سیستم توزیع شده در کلاس سخت افزاری خود می باشد. و همچنین بیان کردند که این نرم افزار سیستمی مبتنی بر اشیاء می باشد و در مورد شیء و طرز کار آن توضیحاتی دادند. و در نهایت با بیان اینکه هدف اصلی آنها از طراحی این نرم افزار، ساخت سیستم سریع بوده، بعضی اندازه گیری هایی بر روی پیاده سازی واقعی این سیستم انجام دادند و نشان دادند که سیستم طراحی شده آنها به نام آمیب سریع تر می باشد.
پیانس و همکارانش[6] در سال 2010 در مورد سیستم عامل های ابری تحقیقاتی انجام دادند. آنها در این مقاله به توضیحاتی در مورد محاسبات ابری و سیستم عامل های مرتبط با آن پرداخته اند و اظهار کردند که تا به حال سیستم عامل توزیع شده مجازی منحصر به فردی وجود ندارد که بتواند منابع ابری را با هم به یک محیط پردازشی یکپارچه تبدیل کند که باعث شود برنامه آسان تر، انعطاف پذیرتر، مقیاس پذیرتر و قابل اعتماد تر باشد. آنها در این مقاله خود را مدافع اهمیت سیستم عامل های توزیع شده مجازی می دانند که دارای یک پلت فرم محاسباتی با CPU، حافظه و منابع شبکه نامحدود می باشد. در این تحقیق آنها ابری را پیشنهاد می کنند که متناسب با چالش های ابری موجود مانند کشش تقاضا، تحمل خطا و مدیریت مستقل غیرمتمرکز می باشد.
ساشا و همکارانش[7] در سال 2012 سیستم عاملی را معرفی کردند که برای ابرهای قابل پیش بینی به کار می رود. آنها در این مقاله سعی کردند یک روش جایگزین را در محاسبات ابری پیشنهاد کنند که در آن همه برنامه های کاربردی کاربران در بالای یک سیستم عامل ابر منفرد به نام آسپری88 اجرا شود. آنها نشان دادند که این سیستم اجازه می دهد تا محاسبات با مدیریت همواره همه منابع سیستمی و ارسال اطلاعات مربوط به برنامه های کاربردی، قابل اعتماد، قابل پیش بینی و در زمان واقعی89 صورت گیرد.

فصل سوم

روش تحقیق

چالش های رایج در زمینه سیستم عامل های ابری
ما در ابتدا سه چالش کلی را برای سیستم عامل های ابری در نظر گرفته ایم که مختصرا در رابطه با هر یک توضیح می دهیم و سپس در ادامه چالش های دیگری بیان می شود:

دسته‌ها: No category

دیدگاهتان را بنویسید