کنترل آلودگی صوتی در ساختمان

کنترل آلودگی صوتی در ساختمان

 

1-    عنوان اصلی محتوا: روش‌ کنترل آلودگی صوتی در ساختمان
2-    کلمه کلیدی اصلی آلودگی صوتی
3-    کلمه کلیدی مرتبط صدا، نویز، ساختمان، کنترل، آکوستیک
4-    خلاصه محتوا (50 تا 70 کلمه) حذف منابع آلودگی صوتی به‌طورکلی امکان‌پذیر نیست. راه‌حل‌های آکوستیک مانند عایق یا جذب صدا بهترین روش برای کاهش و کنترل صداهای نامطلوب‌اند. بهتر است در طول طراحی ساختمان از عناصر کمتر آلاینده استفاده کنید و دستگاه­های پرسروصدا را در جاهای خاص قرار ندهید. استفاده از سقف‌های ضد صدا برای کاهش سطح صدا منجر به بهزیستی بهتر در خانه، افزایش بهره‌وری در محل کار و تقویت یادگیری در مدرسه شود

 

آلودگی صوتی مزاحمی است که منجر به اختلال در خواب، افزایش استرس و حتی بیماری می‌شود

برای اینکه ساختمان دنج و راحتی داشته باشید، باید به‌گونه‌ای طراحی شود که چیدمان و ساختار آن نویز را در حد قابل قبولی نگه دارد و اینکه بیشتر فعالیت‌ها بدون دخالت بی‌رویه نویز داخلی یا خارجی انجام شود.

کنترل آلودگی صوتی در ساختمان از فاز طراحی سازه آغاز می‌شود. برای این منظور، درک منابع احتمالی آلودگی صوتی، انواع نویز و نحوه حرکت نویز در مسیرهای صوتی بسیار مهم است.

بهترین نتایج زمانی حاصل می‌شود که عملکرد آکوستیک در مراحل اولیه طراحی در نظر گرفته شود و سپس  به درست در طول ساخت‌وساز دنبال شود. افرادی که مسئول نصب تجهیزات ساختمان هستند باید این مفاهیم را درک کرده و از خطاهایی مانند نصب یک لوله از طریق یک تفکیک کامل آکوستیک خودداری کنند.

آلودگی صوتی مزاحمی برای اختلال در خواب و افزایش استرس

منابع آلودگی صوتی در ساختمان

ساختمان به‌خودی‌خود یک صنعت است که منشأ بسیاری از نویزهای بیرونی و درونی است.

رایج‌ترین منابع نویز در یک ساختمان عبارت‌اند از:

* آلودگی صوتی با منشأ بیرونی که در خارج از خانه تولید می‌شود؛ مانند صدای ترافیک، بوق زدن رانندگان بی‌تاب، اتوبوس‌ها، موتورسیکلت‌ها، قطارها، هواپیماها، هواپیماهای جت، کامیون‌ها، همسایه‌ها و مدارس و غیره

* آلودگی صوتی با منشأ بیرونی که در داخل خانه تولید می‌شود؛ مانند ورزش باد در لابه‌لای ساختمان، بارانی که بر پشت‌بام می‌خورد، پمپ‌های حرارتی، پمپ‌های آب و غیره

* آلودگی صوتی با منشأ درونی؛ مانند صحبت کردن با صدای بلند، صدای ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌شویی، جابه‌جا کردن اسباب، صدای کشیدن میز و صندلی، صدای بالا و پایین رفتن آسانسورها، صدای دستگاه کپی و زیراکس، استریوها، تلویزیون‌ها، سیستم‌های تهویه هوا و غیره

* آلودگی صوتی که به دلیل برخورد با سازه ایجاد می‌شود؛ مانند صدا قدم برداشتن(به‌خصوص روی پله‌ها)، صدای بازی کودکان، کوبیدن در و پنجره و غیره

* آلودگی صوتی ناشی از سرویس‌هایی مانند سیفون توالت.

آلودگی صوتی می‌تواند هم از طریق هوا پخش شود (برای نمونه، نویز حاصل از ترافیک یا تلویزیون) و هم از طریق خود سازه (برای نمونه، صدای کوبیدن شدن در یا صدای قدم گذاشتن روی پله‌ها – که به‌عنوان نویز ناشی از اصابت یا ضربه نیز شناخته می‌شود).

منابع آلودگی صوتی

کنترل منابع آلودگی صوتی در ساختمان

در صورت امکان، نویز را باید در منبع کنترل کرد – برای مثال، با شناسایی وسایل بی‌صدا.

درجایی که نویز قابل‌کنترل نیست، می‌توان اثرات آن را از طریق ترکیبی از طراحی و چیدمان خوب ساختمان (که به‌عنوان‌مثال، تضمین می‌کند که قسمت‌های بی‌صدای ساختمان به‌دوراز منبع آلودگی قرارگرفته یا بین نویز و فضاهای اشغال‌شده حائل وجود دارد) و ویژگی‌های سازه‌ای مانند دیوارها و پنجره‌های تضعیف‌کننده صدا که باعث کاهش نویز منتقل‌شده از هوا و نویز منتقل‌شده از ضربه می‌شود، تقلیل داد.

آلودگی صوتی را می‌توان با چیدمان ساختمان و سایر مؤلفه‌های طراحی کنترل کرد

درجایی که نمی‌توان نویز را در منبع کنترل کرد، طراحی مناسب می‌تواند به کاهش تأثیر آن کمک کند. مهم است که از ابتدای پروژه طراحی کنترل نویز را در نظر بگیرید.

تمام منابع بالقوه نویز از بیرون و داخل ساختمان را مدنظر داشته باشید و تمام مسیرهای صوتی بالقوه را توجه در نظر بگیرید – ازجمله مسیرهای مستقیم (به‌عنوان‌مثال، درها و پنجره‌ها) و مسیرهای غیرمستقیم (به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که صدا از دیوارها منحرف می‌شود یا از میان شکاف‌های جزئی در دیوارها عبور می‌کند، یا از موانعی مانند حصارها می‌گذرد).

باید به نویز منتقل‌شده از هوا (مانند صدای ترافیک، بلندگو و غیره) و نویز ناشی از ضربه (مانند صدای کوبیده شدن در و پنجره، یا صدای قدم برداشتن که از طبقه بالا می‌آید و یا صدای افتادن توپ روی کف) و اثرات ناشی از پژواکی که از سطوح سخت تولید می‌شود، توجه داشت.

نویز ورودی حاصل از صدای بلنگو

 

نویز ورودی حاصل از ضربه توپ

روش‌ کنترل آلودگی صوتی در ساختمان

استراتژی‌های اصلی عبارت‌اند از: کنترل نویز در منبع؛ افزایش فاصله از منبع آلودگی؛ بسته شدن مسیرهای صوتی بالقوه (مانند روزنه‌های موجود در دیواره‌هایی که با منابع نویز مواجه هستند)؛ و استفاده از جرم، عایق یا بافر برای انسداد نویز.

افزودن ویژگی‌های کنترل صدا به ساختمان می‌تواند پرهزینه باشد، بنابراین در صورت امکان، هدف خود را روی کنترل منبع صدا متمرکز کنید. برای مثال:

 • از وسایل بی‌صدا استفاده کنید.
 • با قرار دادن وسایل روی پدهای لاستیکی یا پایه‌های ضد لرزش، نویز ارتعاشی را به حداقل برسانید.
 • سطوح جذب صدا را در اتاق‌هایی نصب کنید که منابع بالقوه آلودگی صوتی در آنجا جولان می‌دهند اتاقی که در آن دستگاه لباس‌شویی وجود دارد، اتاقی که دستگاه‌های کپی و زیراکس قرار داده‌شده، اتاق بازی کودکان و اتاق‌هایی که ممکن است موسیقی با صدای بلند گوش‌داده شود یا بازی‌های رایانه‌ای یا کنسولی با صدای بلند پخش شود.

استفاده از ماده آکوستیک برای منحرف شدن نویز

 

درجایی که نویز در منبع کنترل نمی‌شود:

 • فاصله بین نویز و محلی را که از آن شنیده می‌شود، افزایش دهید – به‌عنوان‌مثال، ساختمان را تا آنجا که ممکن است دور از یک خیابان پرسروصدا بسازید.
 • از تقسیم‌بندی برای کنترل آلودگی صوتی استفاده کنید – فضاهایی را که در آن فعالیت‌های پر سروصدا یا بی‌صدا صورت می‌گیرد، در کنار یکدیگر گروه‌بندی کنید.
 • پنجره‌ها یا درها را به سمت منابع نویز نصب نکنید.
 • با نصب درها و پنجره‌های دور از منابع نویز، از مسیرهای صوتی مستقیم و جناحی جلوگیری کنید.
 • یک فضای حائل یا فضاهای بین فضاهای آرام و پر سروصدا فراهم کنید – برای مثال، با قرار دادن یک کمد یا قفسه بین اتاق‌های خواب یا اتاق‌های اداری.
 • برای انسداد نویز خارجی، توده یا جرمی را وارد دیوارهای کنید، یا حصاربندی کنید یا تپه‌های چمنی ایجاد نمایید.

نصب حائل برای کنترل آلودگی صوتی

 

 

 • برای کنترل نویز از دیوارهای بیرونی تضعیف‌کننده صدا یا پارتیشن‌های داخلی عایق صدا استفاده کنید.

جذب آکوستیک افزوده‌شده صدا را به سمت خود جذب می‌کند

کنترل نویز باید در کنار فاکتورهای دیگری مانند گرمایش و سرمایش منفعل، نما، حریم خصوصی و سیستم‌های تهویه مطبوع در نظر گرفت. برقراری تعادل بین این عوامل ضروری است. به‌عنوان‌مثال، اگر باز کردن پنجره‌ها برای تهویه یا دسترسی به نور خورشید از جانب دیواری که با منبع نویز مواجه است ضرورت دارد، حتماً باید انجام شود.

علاوه بر مطالبی که در بالا ذکرشده، روش‌های دیگری برای کاهش و کنترل آلودگی صوتی در ساختمان وجود دارد که در ادامه فهرست‌وار به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

چند روش ساده برای کنترل آلودگی صوتی در ساختمان

 • پنجره‌ها را ببندید: کاهش میزان نویز ورودی به خانه‌ها و ساختمان‌های ما با بستن پنجره‌ها امکان‌پذیر است. صدای آزاردهنده را دور می‌کند. بهترین کار این است که فقط پنجره‌ها را در ساعات ساکت‌تر روز است که احتمالاً اواخر عصرها است، بازکنید.
 • عایق‌بندی‌تان را بهبود بخشید: اقدامات عایق‌کاری از روش‌های اصلی و عملی برای کنترل آلودگی صوتی در ساختمان به شمار می‌روند. این هنر عایق صوتی است که به انسداد ارتعاشات صوتی و نویز کمک می‌کند.

بهبود عایق به معنای نصب مواد عایق صوتی بر روی دیوارها، سقف و حتی کف است. استفاده از پنجره‌های دوجداره و درزگیر در و پنجره در خانه می‌تواند به جذب نویز کمک کند و به‌عنوان عایق افزوده در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی شود.

 

عایق کاری به عنوان راه حلی برای کنترل آلودگی صوتی

 

 • فرش کردن دیواربه‌دیوار: فرش کردن دیواربه‌دیوار یکی دیگر از روش‌های عملی و ساده کنترل آلودگی صوتی در ساختمان است. این نوع چیدمان در کاهش نویز ورودی به خانه‌ها و دفاتر اداری ما بسیار مفید است.
 • نصب یک حصار: ممکن است زیاده‌روی باشد، اما روشی برای کنترل آلودگی صوتی در ساختمان است. نویزی را که از امواج صوتی یا ارتعاشات قوی ایجاد می‌شود می‌توان با ایجاد موانع به میزان قابل‌توجهی کاهش یابد. با نصب حصار، سدی را ایجاد خواهید کرد که امواج صوتی یا ارتعاشات قوی را جذب می‌کند و درنتیجه آلودگی صوتی موجود در اطراف محل کار یا خانه شما را کاهش می‌دهد.

حصارکشی راهی برای کنترل آلودگی صوتی

 

 

 • نسبت چیدمان دفتر کار یا خانه‌تان خلاقانه عمل کنید: یکی از راه‌های کنترل آلودگی صوتی در خانه یا محیط اداری این است که نسبت به چیدمان یا طراحی کلی ابتکاری عمل کنید. به‌عنوان‌مثال، دستگاه‌های پرسروصدا را می‌توان در جاهایی قرار داد که نزدیک اتاق نشیمن، اتاق‌خواب یا اتاق کار نباشند.
 • روی کف سازی سازگار با نویز سرمایه‌گذاری کنید: کف‌ها می‌توانند راه‌حل‌های بهینه‌ای را برای کنترل و کاهش آلودگی صوتی ارائه دهند. اما این امر به نوع کف مورداستفاده در محل سکونت یا کار شما بستگی دارد. برای نمونه، فرش انداختن معمولاً میزان قابل‌توجهی از نویز را کاهش می‌دهد اما می‌توان با استفاده از کف سازی سازگار با نویز مانند ماده پلاستیکی وینیل به نتایج بهتر دست یافت.
 • روی اسباب و اثاثیه سازگار با نویز سرمایه‌گذاری کنید: اسباب و اثاثیه جاذب صوتی عالی هستند زیرا باعث کاهش پژواک و ارتعاش صوتی می‌شوند. بنابراین، صندلی‌های راحتی سازگار با نویز، قفسه‌های کتاب، نیمکت‌ها و کابینت‌ها می‌توانند روی آکوستیک فضاهای باز تأثیر بگذارند. به‌عنوان‌مثال، در مورد یک همسایه پر سروصدا، یک قفسه کتاب بزرگ را در مقابل دیوار قرار دهید تا از سروصدای خانه یا ساختمان آن‌ها کاسته شود. همچنین از اسباب نرم مانند گلیم، فرش و وسایل تزئینی که روی دیوار آویخته می‌شود که باعث کنترل آلودگی صوتی می‌شوند، استفاده کنید.
 • از پنل های دیواری آکوستیک مدرن استفاده کنید: همه پنل های دیواری به طرز خارق‌العاده‌ای در کاهش و کنترل آلودگی صوتی نقش ایفا نمی‌کنند. به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژیکی، پنل های دیواری آکوستیکِ با طراحی مدرن در بازار موجود است که می‌توانند آلودگی صوتی را به‌طور مؤثر کاهش دهند.

پنل های دیواری آکوستیک برای کنترل آلودگی صوتی

 • دستگاه‌های برقی را خاموش‌کنید یا صدای آنها را کم کنید: کنسول‌های بازی، رایانه‌ها، سیستم‌های  Hi-Fi و تلویزیون‌ها می‌توانند زمانی که صدایشان بلند است منجر به آلودگی صوتی شوند. راه‌حل این است که هنگامی‌که آنها استفاده نمی‌کند، خاموش کنید و در زمان استفاده برای جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی میزانی بلندی آنها روی درجه متوسط باشد.
 • علاوه بر این، با خاموش کردن آنها، در هزینه برق نیز صرفه‌جویی می‌کنید. زیر تجهیزات پرسروصدا مانند مخلوط‌کن یک پد قرار دهید تا از نویز کاسته شود.
 • از جاذب‌های صوتی در دستگاه‌های پرسروصدا استفاده کنید: اگر برخی از قطعات فلان دستگاه به دلیل ارتعاشات نویز ایجاد می‌کنند، می‌توانید با استفاده از برخی از جاذب‌های صوتی، از نویز ایجاد شده بکاهید.
 • اتاقک‌ها و پارتیشن‌های دیواری نصب کنید: نصب پارتیشن‌های دیواری و اتاقک در مکان‌هایی مانند دفاتر دارایِ با فضای خالی کافی و اتاق‌های بزرگ در خانه باعث کاهش کلی نویز ورودی می‌شود. حتی با نصبِ در سطح پایین، اتاقک‌ها و پارتیشن‌های دیواری جاذب‌های صوتی خوبی به شمار می‌روند.

نصب پارتیشن اداری برای کنترل آلودگی صوتی

 • در را ببندید: بستن در صداهای ناخوشایند را دور می‌کند، به‌خصوص اگر همسایگان پر سروصدا دارید. اگر وسایلی دارید که سروصدای بلندی تولید می‌کنند، مانند ماشین ظرف‌شویی، مخلوط‌کن و ماشین لباسشویی، می‌توانید آنها را در اتاق‌های جداگانه نصب و روشن کنید و در را ببندید تا آلودگی صوتی ایجاد شده را کنترل کنید.
 • ساختمان اداری یا مسکونی‌تان را در مناطق عاری از نویز انتخاب کنید یا به آنجا نقل‌مکان کنید: دور شدن از مناطق پرسروصدا می‌تواند یک روش عملی برای کاهش آلودگی صوتی به‌حساب آید. اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد، اما نقل‌مکان از مناطقی مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار، مناطق صنعتی و بزرگراه‌های اصلی می‌تواند سطح نویز را به طرز قابل‌توجهی کاهش دهد.

جمع‌بندی

آلودگی صوتی آزاردهنده است – می‌تواند بر کیفیت زندگی و بهره‌وری ما تأثیر بگذارد. درحالی‌که ما (و حیات‌وحش) از صدا برای یکی از کارکردهای بالاتر یعنی ارتباطات استفاده می‌کنیم، آلودگی صوتی نقطه مقابل این کارکرد. شهروندان می‌توانند کارهای بسیاری برای کنترل آلودگی صوتی در داخل و اطراف ساختمان‌های خود بکنند، طراحی برای کنترل آلودگی صوتی چیزی ساده است! بااین‌حال، این متخصصان ساختمان هستند که می‌توانند کارهایی انجام دهند که ساختمان‌ها و جوامع را دل‌پذیرتر و پربارتر ساز‌ند.

 

http://www.level.org.nz/

https://www.yourarticlelibrary.com/

https://www.conserve-energy-future.com/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *